رزرو وقت مشاوره برندگان لاتاری

پناهندگی

خانهمهاجرت و اقامتپناهندگی
  • تاریخ بروز رسانی:

 فارغ از فارسی زبانان و ایرانیانی که روش پناهنده شدن را جهت مهاجرت برگزیدند، مدتی پس از تصویب کنوانسیون سازمان ملل در رابطه با حق پناهندگی بسیاری از افراد در کشورهای مختلف به دلایل گوناگون در کشور خود احساس نا امنی کرده و جان و مال خود را در خطر دیدند و از همین رو با استفاده از حق بین المللی خود تقاضای پناهندگی کردند.

عمدتا این احساس خطر از جانب فرد پناهجو ممکن است به دلایل نظیر فعالیت های سیاسی و عقیدتی، تبعیض ، داشتن عقاید مذهبی و دیگر موارد ثبت شده در معاهده 1951 بوده و متعاقبا مجازاتی همچون شکنجه زندان و حتی مرگ در انتظار شخص باشد، همین امر فرد پناهجو را ناگزیر به مهاجرت می کند.

پناهنده چه کسی است؟

طبق معاهده ژنو پناهجو فردی است که بر حسب دلایلی چون مذهب نژاد عضویت در گروهی اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی متفاوت تحت تعقیب و یا شکنجه قرارگرفته و دچار ترس شده است و نمیتواند و یا به دلیل ترس مبنی بر دلایل آورده شده نمیخواهد تحت حمایت کشور مبدا و اصلی خود قرار بگیرد. یا اینکه فرد فاقد تابعیت بوده و پس از حوادثی اینچنینی در خارج از محل زندگی خود به سر برده و به دلیل رعب و وحشتی که دارد امکان و تمایلی برای بازگشت به کشورش ندارد. در چنین موقعیت دولت ها موظف هستند از چنین فردی حمایت کنند. چرا که حق پناهندگی حقی است که از طرف دولت ها و سازمان حقوق بشر به رسمیت شناخته می شود.

طبق ماده 14 اعلامیه حقوق بشر هر کسی حق دارد در برابر شکنجه و آزار و تعقیب در طلب امن و پناهگاهی در کشورهای دیگر جهان باشد. این ماده برای تمامی دولت تکلیف آور بوده و آنها را ملزم به پذیرش فرد پناهجو می کند.

انواع پناهندگی

پناهندگی به دلیل جنگ و آوارگی ناشی از آن

بیش ترین کیس پناهدگی در حال حاضر با توجه به شرایط موجود در بعضی نقاط جهان کیس پناهجویان جنگ زده هستند. افرادی که بواسطه جنگ و گروه های تروریستی در کشورشان از کشور امن خارجی درخواست پناهندگی میکنند. نمونه بارز آن پناهجویان سوری هستند که به دلیل ناامنی و جنگ در سوریه به کشورهای نظیر آلمان سوئد و ترکیه درخواست پناهندگی داده اند.

پناهندگی به دلایل نژادی و قومیت

فرد پناهجویی که به دلیل مشکلاتی و تبعیض هایی که براساس نژاد برایش به وجود می آید تقتضای پناهندگی می کند. مثال نقض پناهندگی براساس نژاد مردمی هستند که سالها پیش به دلیل وجود رژیم آپارتاید در افریقای جنوبی به کشورهای دیگر مهاجرت کردند.

پناهندگی به دلیل مذهب و دین

در این نوع از کیس های پناهندگی شخص بواسطه دین ومذهبی که دارد مورد اذیت و آزار قرار میگیرد و از بسیاری از حقوق قانونی و انسانی محروم می شود. مردم مسلمان روهینگیا در میانمار مثال بارز این نوع از مهاجرت هستند

پناهندگی به دلیل عقاید سیاسی

مخالفان و معترضان یک رژیم سیاسی بواسطه عقاید سیاسی و فعالیت های سیاسی که دارند در خطر هستند به همین دلیل درخواست پناهندگی سیاسی می کنند. 

پناهندگی به دلیل تعلق به گروه خاص اجتماعی

فرد متقاضی به دلیل تعلق به یگ گروه اجتماعی خاص و فعالیت در آن متوجه آسیب و خطر است. افراد LGBT  و دگرباش ها مثال واضح این افراد هستند که به دلیل خطهای وجود و به رسمیت شناخته نشدن حقوقشان به کشوهای دیگر مهاجرت می کنند. برای پذیرش درخواست پناهندگی این اشخاص به علاوه بر مدارک آزار و تبعیض به مدارک بیشتر لازم است.

پناهندگی اقتصادی و اجتماعی

شخص به دلیل زندگی سختی که به لحاظ اقتصادی و اجتماعی دارد برای داشتن معیشت مطلوب و ساخت زندگی و آینده بهتر به یک کشور خارجی پناهنده می شود.

قوانین پناهندگی

در ابتدا فرد متقاضی باید اثبات کند که مال و جان وی در خطر بوده و شرایط زندگی در کشور مبدا خود را ندارد. مواردی که در صورت اثبات منجر به دریافت پناهندگی می شود که به اختصار در پاراگراف های بالا شرح داده شد. لاکن در قوانین و رویه پناهندگی نبایدهایی وجود دارد که دانستن آنها الزامی ست.

  1. اگر شما متقاضی پناهندگی هستید تحت هیچ شرایطی کیس خود را تغییر ندهید و با همان دلیلی که در ابتدا درخواست پناهندگی کرده اید پروسه را پیش ببرید، در غیر این صورت متهم به دروغ گویی شده و شانس خود را از دست می دهید.
  2. در مورد خانواه محل زندگی و ادرس خود حقیقت را بیان کنید.
  3. در مورد دلیلی که جهت مهاجرت ارائه می کنید اطلاعات کافی داشته باشید. به عنوان مثال اگر از ترس داعش قصد مهاجرت دارید باید حداقل اطلاعاتی از این گروه تروریستی داشته باشید تا شخص مصاحبه کننده نسبت به صحت صحبتهای شما تردید نداشته باشد.

قوانین پناهندگی اروپا

 طی چند سال اخیر قوانین پناهندگی به جهت افرایش این نوع مهاجرت تغییراتی در جهت سخت تر شدن داشته است. با این حال عموم افراد پناهجو، اروپا را برای پناهندگی انتخاب می کنند. کشورهایی نظیر آلمان و سوئد با وجود قوانین دشوار در مورد صلاحیت فرد متقاضی مقصد بسیاری از پناهجویان بوده است. سه کشور آلمان، هلند، سوئد و کانادا به لحاظ امکانات و رشد اقتصادی بالا، تنوع فرهنگی و نژادی و فرصت پیشرفت برای همه جزو بهترین کشورها جهت درخواست پناهندگی هستند.

قوانین پناهندگی در امریکا

هر شخصی که بر حسب دلایل سیاسی و نژادی مذهبی و اقتصادی در کشور خود احساس خطر کرده و قادر به اثبات آن باشد شرایط لازم برای درخواست پناهندگی ایالات متحده را دارد. فرد متقاضی از زمان ورود به خاک آمریکا به مدت یکسال مهلت دارد تا برای پناهندگی اقدام کند. یکسال پس پذیرش پناهندگی فرد پناهجو شرایط برای اخذ گرین کارت آمریکا مهیاست.

قوانین پناهندگی در کانادا

طی سالهای اخیر این کشور پذیرای پناهندگان بیشماری از سه کشور عراق سوریه و افغانستان بوده است. پناهجویان به محض ورود به این کشور تا زمان پذیرش پناهندگیشان در کمپ های مربوطه اسکان داده می شوند. بعد از تایید صلاحیت فرد توسط افسر مدارک مربوط به پناهندگی به اداره مهاجرت و پناهندگی ارسال می شود.

با تمام این تفاصیل اخذ پناهندگی تضمینی نیست، متقاضی باید اثبات کند که در کشورش دچار سختی و خطر جانی است و در صورت اثبات این موضوع میتواند اقامت کشور مقصد را دریافت کند. مزیت این روش در ارزان بودن آن است و اینکه متقاضیان پناهندگی برای مدتی که پروندشان در دادگاه بررسی میشود، در کمپ هایی اسکان رایگان داده میشود. البته این کمپ ها تعریفی نیستند و شرایط مطلوبی ندارند. معمولا اتباع کشورهای جنگ زده نسبت به دریافت پناهندگی اقدام میکنند مانند پناهنده های عراقی و سوری در اروپا یا پناهنده های افغان در ایران.

هزینه نگهداری از پناهندگان

هزینه نگهداری پناهندگان توسط سازمان ملل متحد تامین میشود. آمریکا بیش از دیگر هم پیمانانش در این زمینه هزینه میکند. ایرانیان در اروپا و آمریکا و کانادا عمدتا با اعلام تغییر دین درخواست پناهندگی میکنند که این موضوع برای آنها دردسر بزرگی ایجاد خواهد کرد. در صورتی با درخواست پناهندگی شان موافقت شود، برای بازگشت به وطن دچار مشکل اساسی خواهند شد. زیرا ادعا کرده اند که در ایران در خطر هستند و به همین دلیل پناهندگی گرفته اند. بازگشت به ایران یعنی اینکه در دادگاه دروغ گفته اند و در آن کشور دچار مشکلات بسیاری خواهند شد حتی میتواند اقامتشان را باطل کند.

متقاضیان پناهندگی باید بدانند

اگر تصمیم به پناهندگی گرفتید، با فرض اینکه به سلامت به خاک کشور مقصد برسید، اگر ورودتان به کشور مقصد، غیر قانونی باشد شما مجرم هستید، اگر نتوانید کیس محکمی به دادگاه در کشور مقصد ارائه کنید و از کشور مقصد دیپورت شوید در ایران هم باید پاسخگوی مراجع قضایی برای خروج غیر قانونی تان باشید.

اگر ورودتان قانونی باشد قطعا در دادگاه نخواهید توانست کیس محکمی برای دریافت پناهندگی ارائه دهید. توصیه میکنیم برای تمام مسیر، قانونی عمل کنید، مطابق قوانین ایران و کشور مقصد تا برای شما مشکلی ایجاد نشود. یعنی ویزای معتبر کشور مقصد را دریافت کنید و با پاسپورت و کاملا قانونی از کشور خارج شوید. قبل از اقدام برای پناهندگی، سایر روشهای مهاجرتی را نیز بررسی کنید. همیشه راه های ساده تری برای مهاجرت هست. معمولا کسانی که اقدام به پرداخت هزینه های کلان به دلالان پناهندگی میکنند شرایط دریافت ویزای معتبر و اخذ اقامت قانونی و شرایط بهتر را دارند. اما فریب جریان های خارج از کشور را میخورند.

دلالان پناهندگی فقط به دنبال سود خودشان هستند. بسیار شنیدیم که خانم هایی به هدف پناهندگی از ایران خارج شده اند و خودشان را به کسانی سپرده اند که اصلا قابل اعتماد نیستند و البته هرگز به مقصد نرسیدند. تجارت برده و تجارت اعضای بدن انسان، بزرگترین خطر برای متقاضیان پناهندگی است. پس آگاهانه مهاجرت کنید...

 

اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر