رزرو وقت مشاوره برندگان لاتاری

پناهندگی استرالیا

توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
 
پناهندگی استرالیا مسئله ای است که بسیاری افراد ممکن است به دنبال اقدام از طریق آن باشند. از آنجایی که پناهندگی استرالیا در بین کشورها شایع شده، کسانی که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند، ممکن است گمان نمایند که پناهندگی استرالیا به راحتی صورت می گیرد.
اصولا افرادی که به دلیل نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، ملیت، عضویت در برخی گروه های اجتماعی، تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار بگیرند، واجد شرایط پناهندگی استرالیا می باشند. طبق قوانین کنوانسیون افرادی که از حقوق پناهندگی استرالیا برخوردار نخواهند شد:
 • افرادی که داوطلبانه به کشورشان بازگردند.
 • افرادی که به خواست خود مجددا تحت حمایت کشورشان قرار گیرند.
 • در صورتی که فردی تابعیت خود را از دست داده و دوباره برای آن اقدام کند.
 • در صورتی که فرد تابعیت کشوری را کسب کرده و از حمایت آن کشور بهره مند باشد.

اخذ پناهندگی استرالیا

اخذ پناهندگی استرالیا به دو روش انجام می شود:
1.از طریق پناهندگی و طرح بشر دوستانه
2.به عنوان پناهجو
پناهندگی استرالیا از طریق طرح بشر دوستانه: این طرح که نام مخفف آن SHP نیز می باشد، برای افرادی است که خارج از کشور خود هستند و مورد آزار و یا تبعیض شدید قرار گرفته اند. برای دریافت پناهندگی استرالیا از طریق طرح بشر دوستانه، باید مورد حمایت شهروند استرالیایی باشید. برای درخواست این ویزا، از نظر سلامت و شخصیت مورد بررسی قرار می گیرید.
پناهندگی استرالیا از طریق پناهجو: این روش برای افرادی است که در کشور خود به دلیل نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، ملیت، عضویت در برخی گروه های اجتماعی، تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار بگیرند می باشد. افرادی که می خواهند پناهندگی استرالیا را دریافت کنند، باید توسط اشخاص واجد شرایط و یا سازمان های مربوطه تایید شوند. سپس برای تکمیل فرم های مخصوص اقدام نمایند. (فرم های 681 و 842).

مراحل دریافت پناهندگی استرالیا

همه افراد درخواست کننده پناهندگی استرالیا باید حتما یک بار مصاحبه کنند. پناهندگان بعد از ارائه درخواستشان به منظور تایید هویت و مسیر سفرشان، تحت بازجویی سرویس امنیت ملی قرار خواهند گرفت. پناهجویان در جریان مصاحبه پناهندگی استرالیا باید با شخص قابل اعتمادشان باشند و با او همراه باشند. اگر پناهنده ترس از شکنجه جنسی در جریان مصاحبه پناهندگی استرالیا را داشته باشد، می تواند درخواست کند مصاحبه کننده همجنس وی باشد. البته مسولین باید به درخواست پناهجو احترام بگذارند. در صورت های زیر درخواست پناهندگی استرالیا شخص رد خواهد شد:
 • شخصی که از یکی از کشورهای جهان سومی امن درخواست پناهندگی کند.
 • شخصی که قبلا درخواست پناهندگی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا داده باشد و یا قبلا پناهنده شده باشد.
 • اگر بازگشت پناهجویان به کشورشان امکان پذیر نباشد، این امکان وجود دارد که به آنها ویزای یک ساله اعطا شود و آنها اجازه کار داشته باشند.

کیس پناهندگی استرالیا

منظور از کیس، همان تقاضا یا مجموعه ای از گفته ها و خواسته هایی است که پناهنده قصد دارد برای مسئولین رسمی دولتی کشور استرالیا ارائه کند. این تقاضا باید یکی از علت های معاهده 1951 توجیه کند، یعنی ممکن است شخص به علت های مختلف مثل تبعیض نژادی، ترس به خاطر دلایل سیاسی، عقیدتی، مذهبی، ملیتی، عضویت در گروه های اجتماعی و ... نمی تواند در کشور خود زندگی کند، برای اثبات این موارد پناهجو باید اسناد و مدارک اثباتیه را نیز به همراه خود داشته باشد. برای این که کیس پناهندگی فرد به راحتی انجام شود، مراحل زیر می توانند تاثیر گذار باشند:
 • خوب است که کیس پناهندگی استرالیا شما ساده و صادق باشد و هرچه پیچیده تر باشد، کیس سخت تر می شود.
 • هرچه کیس ساده تر باشد، کار برای مامور مصاحبه کننده راحت تر است، برای این که به راحتی متوجه مشکلات شده و جای پرسش کمتری برای او باقی می ماند.
 • هر چه کیس پناهندگی استرالیا شما ساده و صادقانه تر باشد، استرس شما هنگام مصاحبه کمتر خواهد بود.
 • فرد متقاضی باید سعی کند، هیچ گونه دروغ و جعلیتی در مورد اسناد و مدارک خود نداشته باشد، برای این که دروغ در محاکم اروپا از جمله اشتباهات جبران ناپذیر می باشد.

شرایط پناهندگی استرالیا

بسیاری از پناهندگان در مرزهای کشور از امنیت لازم برخوردار نیستند و این مسئله باعث می شود که در برخی اوقات مسیرهای خطرناک را طی نمایند تا به کشور استرالیا برسند. پناهندگی استرالیا برای افرادی است که در کشور خود در معرض آزار و اذیت باشند و نیازمند اسکان مجدد هستند. کشور استرالیا حقوق مربوط به پناهجویان را به رسمیت شناخته است و در حال حاضر سیاست استرالیا این است، افرادی که فاقد ویزای معتبر هستند و یا به صورت غیر قانونی وارد استرالیا می شوند را دستگیر می نماید. لازم به ذکر است استرالیا تنها کشوری است که بازداشت پناهجویان را محدود کرده است. طبق ماده 31 کنوانسیون، افرادی که به صورت غیر قانونی وارد استرالیا شده اند، اگر سریعا خود را به مراجع مربوط معرفی کرده و دلایل خود را ارائه نمایند، مجازات نخواهند شد. با توجه به اسناد بین المللی پناهندگان از حقوق و آزادی های بشری برخوردار خواهند شد که عبارتند از:
 • برخورداری از تمامی حقوق و آزادی ها
 • حق زندگی و امنیت شخصی
 • منع هرگونه شکنجه و رفتار ضد حقوق بشری
 • برابر بودن همه افراد در برابر قانون
 • حق عبور و مرور و انتخاب آزادانه محل اقامت
 • داشتن اجازه کار
 • حق بهره مندی از آموزش و پرورش

قوانین پناهندگی استرالیا

فرد متقاضی ابتدا باید فرم مخصوص 681 را به دقت بخواند و تکمیل نماید. فرد متقاضی باید کسی را که شهروند یا مقیم استرالیاست پیشنهاد نماید. فرد پیشنهاد شده باید مدارکی ارائه کند که تایید شود، شهروند یا مقیم استرالیاست. متقاضی پناهندگی استرالیا می تواند سازمان و یا ارگانی در استرالیا را پیشنهاد کند. سازمان و یا ارگان باید توسط دولت استرالیا مورد تایید قرار بگیرد. فرد متقاضی پناهندگی استرالیا باید فرم 842 را بر اساس فرم 681 که قبلا پر کرده است، به دقت تکمیل و امضا نماید.
افرادی که توسط فرد متقاضی پیشنهاد شده اند، باید فرم های 681 و 842 را به دستگاه های مربوط ارسال نمایند. کشور استرالیا با توجه به درخواست های زیاد پناهندگی که دریافت می کند، بیشترین سختگیری ها را در این زمینه اعمال کرده است. با بررسی این سیاست ها که به منظور مقابله با ورود مهاجران غیر قانونی اعمال شده است، دولت استرالیا هر روزه مواضع سختگیرانه تری را در قبال پناهندگان اتخاذ می نماید. در مورد قوانین پناهندگی استرالیا می توان گفت از زمانی که تونی ابوت در سال 2013 به عنوان نخست وزیر استرالیا انتخاب شد، تلاش برای توقف قایق های پناهجویان را در اولویت برنامه های خود قرار داد و شرایط برای مهاجران غیر قانونی که قصد داشتند به وسیله قایق خود را به استرالیا برسانند، سخت تر شد. تمامی این اقدامات به منظور جلوگیری از مهاجرت غیر قانونی به کشور استرالیا می باشند.

حق و حقوق پناهندگی استرالیا

به پناهجویان که در کمپ های پناهندگی استرالیا اسکان داده شوند، حقوقی مانند حق مسکن، خوراک، پوشاک، مراقبت های پزشکی، بیمه درمانی، کمک های مالی، و هم چنین به آن ها ماهانه مبلغی حدود 63 دلار استرالیا به عنوان کمک مالی داده می شود. به پناهجویانی که خارج از کمپ اسکان داده شوند، بیمه درمانی و 315 دلار استرالیا هر ماه اعطا خواهد شد و با توجه به شرایط و محل سکونت پناهنده این مبلغ متفاوت خواهد بود. به طور کلی پناهندگانی که درخواست آنها در حال بررسی می باشد، اگر فرد حاضر به اسکان در مکانهایی که به پناهندگان اعطا می شود، نباشد، از کمک های مالی، حق بیمه، مسکن و ... محروم می گردد.

وضعیت پناهندگی استرالیا

از مضرات پناهندگی استرالیا و همچنین وضعیت پناهندگان ایرانی در استرالیا می توان گفت، افراد زیادی در اردوگاهها به دلیل گرسنگی و عفونت هایی که به علت جراحت در بدنشان داشته اند، به علت نبود مراقبت های بهداشتی جان خود را از دست داده اند. این اتفاق به این دلیل است که در میان هر قوم و ملیتی با وضعیت نامناسب قرار گرفته اند و در نهایت جان خود را از دست داده اند. گزارش هایی از پناهجویانی که در جزیره گینه مشغول به کار شده بودند که این افراد توسط مردم منطقه مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند، زیرا مردم جزیره گینه نگران از دست دان شغلشان هستند.

سوالات متداول پناهندگی استرالیا

تفاوت بین پناهجو، پناهنده و مهاجر چیست؟
پناهجو فردی است که به دنبال حمایت است، زیرا این افراد ترس از آزار و اذیت، خشونت و یا نقض حقوق بشر دارند. پناهنده فردی است که درخواست محافظت کرده و محافظت به او اعطا شود. مهاجر فردی است که خانه خود را به دنبال فرصتی بهتر یا برای دیدن مکان های جدید ترک می کند.
آیا افرادی که با قایق به استرالیا می روند و دنبال پناهندگی استرالیا هستند، کارشان قانونی است؟
خیر. هر کس حق دارد که از آزار و اذیت فرار کند و به دنبال پناهندگی باشد. همچنین طبق قانون استرالیا، افرادی که خود را با قایق به این کشور رسانده اند و بدون مدرک درخواست پناهندگی می کنند جرم نمی باشد.
آیا همه متقاضیان پناهندگی استرالیا با قایق به این کشور می آیند؟
خیر. بسیاری از مردم با یک ویزای معتبر و با هواپیما به این کشور می آیند و در حالی که در خاک استرالیا هستند، درخواست پناهندگی می کنند.
آیا کشور استرالیا پناهندگان بیشتری نسبت به سایر کشور ها جذب می کند؟
خیر. در سراسر جهان در سال 2017، 1.9 میلیون درخواست پناهندگی ثبت شده است که از این تعداد 36.200 پرونده در استرالیا بوده است.
آیا برای افرادی که به دنبال پناهندگی استرالیا هستند، صفی وجود دارد؟
خیر. اما بعضی افراد اعتقاد دارند، افرادی که با قایق به استرالیا می آیند، جای افرادی که در کنوانسیون سازمان ملل منتظر بررسی درخواستشان هستند را می گیرند.
چگونه پناهندگان به جامعه استرالیا کمک می کنند؟
پناهندگان در بسیاری از زمینه ها از جمله مشارکت نیروی کار، مشارکت اجتماعی، مشارکت مالکیت تجاری و مشارکت داوطلبانه به جامعه استرالیا کمک کنند.
پناهندگی استرالیا شامل چه مزایایی می شود؟
علاوه بر اسکان دائم از حمایت های خاصی برخوردار می شوند که شامل، پیدا کردن مسکن، کلاس های انگلیسی و می باشد.
چه اتفاقی برای پناهجویان در استرالیا می افتد؟
بر اساس ورود قانونی و غیر قانونی با آنها متفاوت رفتار می کنند. کسانی که به صورت قانونی و با یک ویزای معتبر وارد شده اند در زمان بررسی پروندشان ویزای موقت و اجازه کار دارند. کسانی که بدون ویزای معتبر و غیر قانونی وارد شده اند، توسط دولت استرالیا بازداشت می شوند.    
چرا پناهجویان مجاز به اقامت در استرالیا هستند؟
هر کشوری در کنوانسیون سازمان ملل تعهدی به حفاظت از حقوق پناهندگان می دهد. ضروری ترین بخش این تعهد این است که پناهنده ای که در کشورش مورد ازار و اذیت قرار می گیرد، هرگز به کشورش بازنگردد.                
 
 توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر