حامی مهاجر را دنبال کنید
طبیعت زیبا و شرایط خوب برای زندگی و استانداردهای زندگی در بلاروس باعث جذب مهاجرین بسیاری به این کشور گشته است. کشور بلاروس برای سرمایه گذاران خارجی بسیار جذاب است و در سال های اخیر روابط اقتصادی خارجی خود را گسترش داده است و همین امر باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شده است. اقامت بلاروس از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است از جمله اقامت بلاروس از طریق تحصیل، اقامت بلاروس از طریق کار، اقامت بلاروس از طریق ازدواج، اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری و اقامت بلاروس از طریق پناهندگی می باشد.

اقامت بلاروس از طریق تحصیل

اقامت بلاروس از طریق تحصیل

بیش از 6000 دانشجوی خارجی هر ساله برای تحصیل در بلاروس اقدام می کنند. تحصیل در کشور بلاروس برای دانشجویان بین المللی ارزش زیادی دارد و دوره های تحصیلی بسیاری در بلاروس ارائه می شود. هزینه تحصیل در بلاروس نسبت به میانگین کشور های اروپایی مناسب است. بیشتر دانشگاه های بلاروس توسط انجمن های جهانی مانند یونسکو و ... معتبر شناخته شدند و بسیاری از استادان مهمان را اغلب از آمریکا، انگلستان و سایر نقاط اروپا می پذیرند. 48 دانشگاه در بلاروس وجود دارد که اکثر آنها در پایتخت این کشور مینسک یا در برست واقع شده اند. همه دانشجویان خارجی برای تحصیل در بلاروس باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند.

شرایط اقامت بلاروس از طریق تحصیل

تقویم تحصیلی بلاروس به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود و تا اواخر ماه ژانویه ادامه می یابد. ترم دوم از اول ماه فوریه آغاز می شود و تا ماه جولای ادامه می یابد. تعطیلات تابستانی برای دو ماه جولای و اکتبر و تعطیلات زمستانی هفته آخر ماه ژانویه می باشد. بیشتر دوره های تحصیلی به زبان بلاروسی یا روسی ارائه می شوند، اما برخی از دانشگاه ها، دوره های محدودی به زبان انگلیسی ارائه می کنند. دانشجویانی که مسلط به زبان بلاروسی یا روسی نیستند، می توانند درخواست یک دوره 9 ماهه زبان را داشته باشند.

اقامت بلاروس از طریق کار

اقامت بلاروس از طریق کار

رشد سریع تجارت و تولید در بلاروس باعث افزایش نیروی کار خارجی و مهاجرت به این کشور شده است. تغییر قابل توجهی در تنوعی از شهروندان خارجی که برای کار در بلاروس وارد این کشور می شوند، وجود دارد. بلاروس از کارگران ماهر جهان برای مهاجرت به این کشور حمایت می کند. برای کار در بلاروس باید پیشنهاد شغلی داشته باشید، بصورتی که یک کارفرما به دنبال فردی از خارج از کشور می گردد، به شما پیشنهاد شغلی ارسال کند. اولویت یافتن شغل در هر کشور با متقاضیان داخل آن کشور که واجد شرایط شغل هستند، می باشد. بلاروس در میان 189 کشور در بانک جهانی در رتبه 44 کسب و کار در سال 2016 قرار گرفت. در حال حاضر بلاروس با ادامه روند خود بین 30 کشور برتر از نظر سهولت انجام کسب و کار در سال 2018 قرار گرفته است. تقریبا 50 درصد از کارگران بلاروس دارای مدرک آموزش عالی هستند.

شرایط اقامت بلاروس از طریق کار

روابط کار بین کارمند و کارفرما باید به صورت یک قرارداد نوشته شده به زبان قابل فهم هر دو طرف باشد. کارفرما باید بعد از امضای قرارداد توسط کارمند، در عرض یک ماه او را استخدام کند. اسناد و مدارک جهت کار در بلاروس بعد از ارسال، ظرف مهلت 15 روز باید تایید شود و اگر تایید شود اجازه کار برای مدت یک سال از تاریخ تصویب معتبر می  باشد. برای کارکنان متخصص و شهروندان خارجی که در سمت مدیر سازمان بازرگانی مشغول به کار هستند و یا در ایجاد آنها مشارکت داشته اند، مجوز ویژه ای توسط اداره مهاجرت صادر می شود. بنا بر آمارها میانگین حقوق ماهیانه کارکنان در شهر مینسک، ماهانه حدود 400 دلار است و این درحالی است که اجاره یک آپارتمان خارج از شهر ماهانه 250 دلار هزینه دارد.

اقامت بلاروس از طریق ازدواج

اقامت بلاروس از طریق ازدواج

اگر شما خارجی هستید که قصد ازدواج در بلاروس را دارید، باید بتوانید ثابت کنید که ازدواج شما یک ازدواج سوری نیست. با توجه به کمیته آمار ملی، 93 درصد از همه ازدواج ها در سال 2013 بین بلاروس ها انجام شد. با این حال هر ساله تعداد ازدواج بلاروسی ها با خارجی ها افزایش می یابد. پیش از ازدواج در بلاروس دو چیز مهم وجود دارد. اول از همه شما باید به صورت قانونی در بلاروس اقامت داشته باشید و شما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید تا بتوانید در بلاروس ازدواج کنید. ثبت نام ازدواج در بلاروس حدود 2 ماه طول خواهد کشید.

شرایط اقامت بلاروس از طریق ازدواج

ازدواج هایی که در دفتر ثبت نام (ZAGS) انجام می شوند، در بلاروس معتبر هستند. مراسم ازدواج در کلیسا نیز می تواند برگزار شود، اما فقط پس از بازدید دفتر ثبت ازدواج (ZAGS) بلاروس ازدواج معتبر خواهد بود. هزینه ثبت ازدواج در بلاروس حدود 7 دلار می باشد. برای ازدواج در بلاروس شما اول باید فرم درخواست را پر کنید و به یاد داشته باشید که طبق قوانین بلاروس، ازدواج نمی تواند زودتر از 3 یا بیشتر از 90 روز پس از فرم درخواست اعمال شود.

اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری

اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری

بلاروس یک چارچوب موثر قانونی برای کسب و کار، سرمایه گذاری بر پایه معاهدات بین المللی و قوانین ملی ایجاد کرده است. با توجه به قانون سرمایه گذاری در بلاروس ، سرمایه گذاری هر گونه ملک و اموال و دیگر اشیا مدنی هستند که سرمایه گذار با حق مالکیت و استفاده از آن می تواند، دخل و تصرف کند. در خصوص تاریخچه سرمایه گذاری در بلاروس می توان گفت که در نیمه سال 2018 میزان سرمایه گذاری مستقیم افراد خارجی 298 میلیون دلار کاهش یافت. از سال 2000 تا 2018 میانگین سرمایه گذاری در بلاروس حدود 318 میلیون دلار بوده است. 

شرایط اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری

اقامت بلاروس از طریق سرمایه گذاری یکی از روش هایی می  باشد که شما می توانید اقامت دائم بلاروس را دریافت کنید. بلاروس پس از جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی فرصت های فراوانی را در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار داده است تا با سرمایه گذاری در این کشور اقتصاد خود را احیا کند. مالیات بر درآمد شخصی در کشور بلاروس در سال 2018 معادل 13 درصد، نرخ مالیات بر شرکت ها 18 درصد و نرخ مالیات بر تجارت بین الملل معادل 11 درصد می باشد. سرمایه گذاران معمولا برای سرمایه گذاری در هر کشور به دنبال بازار مناسب جهت ارائه کسب و کار خود و به دنبال سود هستند. سرمایه گذاران خارجی ممکن است، شرکت هایی در بلاروس به صورت قانونی همراه با شعب و دفاتر نمایندگی خود تنظیم کنند.

اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

یک پناهجو در بلاروس، یک خارجی یا یک فرد بدون سرپرست است که برای محافظت درخواست داده است، اما هنوز به درخواست وی پاسخ نداده است. صرف نظر از تصمیم نهایی در مورد هر گونه درخواست پناهندگی بلاروس ، پناهجویان حق دارند در محل اقامت موقت قرار بگیرند. از سال 2001 سه مرکز اقامت موقت برای پناهجویان در بلاروس ساخته شده اند که هر کدام ظرفیت بالای 70 نفر را دارند. مراکز اقامت موقت فقط برای پذیرش پناهجویان استفاده می شوند و فردی که با تقاضای پناهندگی او موافقت یا مخالفت شود، باید مراکز اقامت موقت را ترک کند. مراکز اقامت موقت توسط وزارت کشور اداره می شود. هر ساله حدود 200 نفر برای پناهندگی به بلاروس سفر می کنند. با این حال، از سال 2013 تعداد پناهندگان سوری افزایش یافته است و در گذشته بلاروس همچنین میزبان پناهندگان از گرجستان بود.

شرایط اقامت بلاروس از طریق پناهندگی

بیشتر پناهجویان از کشورهای درگیر در جنگ و یا درگیری های قومی هستند. از سوی دیگر مرز باز روسیه و بلاروس و ساخت یک مرز خارجی مشترک در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، موجب افزایش تعداد پناهندگان از آسیا به اتحادیه اروپا شده است. پناهندگان بعد از 7 سال زندگی در این کشور و دانستن زبان کشور و احترام به قوانین ملی می توانند برای شهروندی بلاروس اقدام نمایند. تعداد پناهندگان بلاروس به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2000 حدودا 3200 نفر و در سال 2010 این تعداد به 6400 نفر افزایش یافته است.
 
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه