حامی مهاجر را دنبال کنید
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
یک پناهجو در بلاروس، یک خارجی یا یک فرد بدون سرپرست است که برای محافظت درخواست داده است، اما هنوز به درخواست وی پاسخی داده نشده است. صرف نظر از تصمیم نهایی در مورد هر گونه درخواست پناهندگی بلاروس ، پناهجویان حق دارند در محل اقامت موقت قرار بگیرند. معمولا افراد به دلیل آزار و اذیت و شکنجه به دلیل نژاد، قومیت، مذهب یا اعتقادات سیاسی در کشور خود، تصمیم به پناهندگی می گیرند. مقامات بلاروس بر قوانین پناهندگی به طور کامل نظارت دارند، به عنوان مثال سیستم خودکار (پناهندگان) و (داکتو) که سیستمی برای شناسایی می باشد، استفاده می کنند.

مراکز اقامت موقت بلاروس

در بلاروس هیچ اردوگاه پناهندگی وجود ندارد و از سال 2001 سه مرکز اقامت موقت برای پناهجویان در بلاروس ساخته شده اند که هر کدام ظرفیت بالای 70 نفر را دارند. زندگی در این مراکز اقامت موقت کمی دشوار است، زیرا امکانات درمانی و بهداشتی کافی در آن ها وجود ندارد و همه نوع افرادی و از هر قومیتی یا کشوری در این اقامتگاه ها ساکن می شوند. مراکز اقامت موقت فقط برای پذیرش پناهجویان استفاده می شوند و فردی که با تقاضای پناهندگی او موافقت یا مخالفت شود، باید مراکز اقامت موقت را ترک کند. مراکز اقامت موقت توسط وزارت کشور اداره می شود و هر ساله حدود 200 نفر برای پناهندگی به بلاروس سفر می کنند. با این حال، از سال 2013 تعداد پناهندگان سوری افزایش یافته است و در گذشته بلاروس همچنین میزبان پناهندگان از گرجستان بوده است.

شرایط پناهندگی بلاروس

بیشتر پناهجویان از کشورهای درگیر در جنگ و یا درگیری های قومی هستند. از سوی دیگر مرز باز روسیه و بلاروس و ساخت یک مرز خارجی مشترک در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، موجب افزایش تعداد پناهندگان از آسیا به اتحادیه اروپا شده است. پناهندگان بعد از 7 سال زندگی در این کشور و دانستن زبان کشور و احترام به قوانین ملی می توانند برای شهروندی بلاروس اقدام نمایند. تعداد پناهندگان بلاروس به طور چشمگیری افزایش یافته و در سال 2000 حدودا 3200 نفر و در سال 2010 این تعداد به 6400 نفر افزایش یافته است. لازم به ذکر است که به طور کلی پناهندگی خطرناک است و باعث به خطر افتادن جان پناهنده و حتی منجر به مرگ او نیز می شود. موسسه حامی مهاجر مهاجرت از طریق پناهندگی را به شما توصیه نمی کند، چرا که خطرات و مشکلات فراوانی در این راه وجود دارد که تحمل این مشکلات از عهده هر شخصی برنمی آید.

مراقبت های پزشکی

پناهندگان بلاروس حق دریافت کمک های پزشکی رایگان در بیمارستان ها و درمانگاه ها را دارند. انجمن صلیب سرخ بلاروس نیز به پناهندگان در زمینه مراقبت های پزشکی کمک می کند.

قوانین پناهندگی بلاروس

بلاروس با مقررات بین المللی پناهندگان موافق است و به کنوانسیون 1951 ژنو و پروتکل 1967 ملحق شده است. در حالی که بلاروس هیچ اردوگاه پناهندگی ندارد، چندین مرکز موقت برای پناهندگان در دسترس است. اگر پناهجو به طور قانونی و در دست داشتن ویزا، وارد خاک بلاروس شود با گذراندن شرایطی می تواند اقامت بلاروس را اخذ نماید. وزارت کشور با پرونده پناهندگان برخورد می کند و کمیته مرزی و وزارت امور خارجه و وزارت کار نیز نقش مهمی را در مسئله پناهندگی بلاروس بر عهده می گیرند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)  یک سازمان بین المللی است که به پناهندگان کمک می کند تا مشکلات آنها را حل کند و به سیستم حفاظت پناهندگان کمک کند. تا کنون عملا در هیچ پرونده ای نقض حقوق و تبعیض وجود نداشته است.

کودکان پناهندگان

کودکان پناهندگان از حق حضور در مدارس به صورت رایگان برخوردار هستند. دو مدرسه در شهرهای مینسک و گومل برنامه های ویژه ای برای کودکان در زمینه آموزش و پشتیبانی ارائه می کنند. این برنامه ها توسط کمیساریای سازمان ملل متحد تامین می شوند.

مراحل دریافت پناهندگی بلاروس

پناهنده می تواند پس از ورود به بلاروس به ادارات مربوط به پناهندگی مراجعه نموده و شرایط خود را بیان کند و ممکن است هنگام ورود به خاک بلاروس شما را بازرسی کنند. برای شما وقت مصاحبه ای در نظر خواهند گرفت و اطلاعات شناسایی شما (مانند اثر انگشت، عکس و ...) را اخذ می کنند و از شما دلیل پناهنده شدنتان را می پرسند. اگر شما دارای فرزند و همسر باشید باید در هنگام مصاحبه، فرزند و همسر خود را همراه خود آورده باشید تا مشخصات و اطلاعات آنها نیز ثبت شود. اگر تمامی شرایط پناهندگی را داشته باشید، موفق به اخذ پناهندگی بلاروس می شوید و در نهایت پس از گذشت 7 سال زندگی بدون مشکل در بلاروس ، می توانید اقامت بلاروس را کسب کنید. به طور کلی کشور بلاروس نسبت به سایر کشورها، شرایط آسان تری را برای پناهجویان در نظر گرفته است.

انواع پناهندگی بلاروس

پناهندگی بلاروس انواع مختلفی دارد و این مسئله بیانگر اهمیت دادن به پناهندگان و صلح و آرامش جامعه انسانی است. در زیر به انواع پناهندگی بلاروس اشاره شده است:
  • پناهندگی سیاسی بلاروس
  • پناهندگی اقتصادی بلاروس
  • پناهندگی نظامی بلاروس
  • پناهندگی اجتماعی بلاروس
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه