حامی مهاجر را دنبال کنید
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.

پناهندگی کانادا

کانادا به تعهدات بین المللی خود نسبت به کسانی که واقعا نیاز به کمک و حمایت دارند، احترام می گذارد. با این حال، همچنین دولت باید اطمینان حاصل کند که همه قوانین برای حفاظت از ایمنی، امنیت و سلامت کانادایی ها اجرا می شود. متقاضیان پناهندگی کانادا با توجه به قوانین کانادایی و بین المللی به یک فرایند سختگیرانه برای تعیین اینکه آیا ادعای آنها حقیقت دارد یا خیر، روبرو هستند. در صورت تمایل می توانید شرایط پناهندگی استرالیا ، پناهندگی آلمان و پناهندگی فرانسه را بررسی نمائید.

روش های پناهندگی کانادا

1- از طریق اسپانسر
2- از طریق کمک های دولتی
پناهندگانی که به وسیله اسپانسر ها حمایت می شوند از خارج کانادا هم می توانند اقدام کنند و درخواست پناهندگی خود را مطرح کنند. کلیه هزینه های این اشخاص باید توسط اسپانسر ها تقبل گردد که شامل هزینه های کامل یک سال زندگی در کانادا خواهد بود. افرادی که از طریق کمک های دولتی اقدام کنند، باید وارد خاک کانادا شده و همانجا درخواست پناهندگی خود را مطرح نمایند، که به دو روش امکان پذیر می باشد.
روش اول: بدین صورت است که در لحظه ورود به کانادا درخواست پناهندگی مطرح کنند و پانزده روز فرصت خواهند داشت که مدارک مربوطه را ارائه نمایند.
روش دوم: بدین صورت است که به اداره مهاجرت کانادا مراجعه نموده و درخواست پناهندگی کنند، که در این صورت باید تمامی مدارک خود را همراه داشته باشند و فرصتی برای جمع آوری مدرک به آنان داده نخواهد شد.

قوانین پناهندگی کانادا

طبق آمار ارائه شده در سال 2014 دولت کانادا 13500 مورد درخواست پناهندگی دریافت نموده که تعداد زیادی از این پرونده ها توسط دولت کانادا پذیرفته نشده است. طبق رای دادگاه فدرال از تاریخ 23 جولای 2015 کسانی که توسط مجمع مهاجرت و پناهندگی کانادا، درخواستشان رد شده باشد، حق اعتراض به این موضوع را دارند و تا وقتی که اعتراضشان در حال بررسی است، حق ماندن در کشور کانادا را دارند. کسانی که درخواست پناهندگی کانادا را می دهند، به هیچ وجه حق کارکردن در خاک کانادا را ندارند. اما اگر مدت 180 روز از تاریخ درخواست آنها بگذرد و تکلیف آن ها مشخص نشود، می توانند درخواست اجازه کار کنند و سقف کمک های دولت به پناهندگان مدت زمان یک سال است. به محض این که شخص بتواند به صورت مستقل امورات خود را اداره کند، دیگر واجد شرایط کمک های دولتی کانادا نخواهد بود.

آمار پناهندگان کانادا

براساس گزارشات شمار تقاضاهای پناهندگی کانادا در سال 2017 در مقایسه با سال گذشته بیشتر از دو برابر شده است. از 50000 تقاضای ثبت شده در سال گذشته، 8300 مورد آن از سوی شهروندان کشور هائیتی بوده است. کشور کانادا در سال پیش رو برای افزایش پناهجویان از آمریکای جنوبی آماده می شود، زیرا برنامه اقامت موقت ایالات متحده امریکا برای حدود 195 هزار مهاجر قرار است فسخ شود. در کنار شهروندان هائیتی، پناهجویان از کشور های نیجریه و ترکیه در سال گذشته بیشترین تقاضاهای پناهندگی را در کانادا ارائه کرده اند. 

خدمات پناهندگی کانادا

  • خدمات ورود و اسکان و پذیرش در بندرگاه.
  • اقامتگاه موقت در محلی.
  • کمک رساندن به پیدا کردن محل اقامت دائمی.
  • نیاز سنجی افراد گروه ها

شرایط پناهندگی کانادا

اکثر افراد واجد شرایط پناهندگی کانادا نیستند. مامورانی که درخواست پناهندگی کانادا را بررسی می کنند تصمیم می گیرند که آیا درخواست فرد متقاضی را به هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا ارسال کنند. هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا تصمیم می گیرد که چه کسی پناهنده کنوانسیون به شمار می رود و چه کسی نیازمند محافظت است.

پناهندگان کنوانسیونی

پناهندگان کنوانسیون افرادی هستند که در خارج از کشور خود هستند و بنا به دلایلی مانند نژاد، مذهب و ... قادر به بازگشت به کشور خود نیستند. شخصی که نیازمند محافظت است شخصی است که نمی تواند به کشور خود بازگردد و در امنیت زندگی کند به این دلیل که اگر به کشور خود بازگردد در خطر شکنجه، از دست دادن جان خود و مجازاتی دیگر قرار خواهد گرفت. بیشتر افرادی که به عنوان پناهجو پذیرفته می شوند، می توانند در کمپ یا پناهگاه مستقر شوند. زمانی که افسر مهاجرت کانادا تایید کرد که شخص ویژگی های پناهندگی کانادا را دارد، تقاضا به هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا ارسال می شود. افسر مهاجرت در جایگاهی است که می تواند پرونده شما را رد یا تایید کند.
 
 

کاریابی پناهندگی کانادا

گرچه شما و خانواده شما در طول یک سال اول در کانادا کمک مالی دریافت می کنید، بهتر است که در جستجوی کار باشید تا بتوانید، مخارج خود را تامین کنید. هر چه بهتر انگلیسی یا فرانسوی صحبت کنید، آسان تر کار پیدا خواهید کرد. باید توجه داشته باشید که اگر مدرک دانشگاهی، دیپلم و یا مدرک معتبر دارید، ممکن است در کانادا مورد قبول نباشد. این تصمیم به عهده اداره جات مسئول است و آنها تعیین می کنند که آیا مدرک شما مورد قبول است یا خیر.
 
 

چه کسانی صلاحیت پناهندگی را ندارند

  • تشخیص داده شود که شما پناهنده کشور دیگری هستید و می توانید به آن برگردید.
  • سابقه کیفری و یا نقض حقوق بشر داشته باشید.
  • برای امنیت و فرهنگ کانادا خطرناک باشید.
  • مدارکی از سوی شما مبنی بر ارائه درخواست قبلی رد شده پناهندگی کانادا در آن موجود باشد.
  • در حین مهاجرت به کشور کانادا، در کشور هایی که پناهنده پذیر هستند توقف کرده باشید.
افسرانی که مدارک متقاضی را دریافت می کنند و رویت می کنند، تشخیص می دهند که آیا مدارک شما صلاحیت ارجاع را به شورای مهاجرت و پناهندگی کانادا را دارد یا خیر.

سوالات متداول پناهندگی کانادا

من پناهنده در خارج از کانادا هستم، آیا می توانم در مورد کمک های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به کانادا نقل مکان کنم؟
اگر شما خارج از کانادا هستید، لطفا با نزدیکترین دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تماس بگیرید. تصمیم گیری برای اسکان مجدد توسط دفتر محلی انجام می شود.
تفاوت بین یک مهاجر و پناهنده چیست؟
مهاجر کسی است که تصمیم می گیرد، کشور خود را بنا به دلایل اقتصادی و یا برای جستجوی زندگی بهتر ترک کند. پناهنده کسی است که به دلیل آزار و اذیت، جنگ و یا خشونت مجبور به فرار شده است و پناهندگان نمی توانند به خانه بازگردند تا زمانی که ایمن باشند.
بررسی قضایی چیست؟
شما می توانید از دادگاه فدرال درخواست کنید که بعد از تصمیم گیری در مورد پناهندگی کانادا پرونده را بررسی کند. این موضوع به عنوان بررسی قضایی شناخته شده است.
چگونه برای کار عمومی و خدمات درخواست کنیم؟
استخدام خدمتکار عمومی توسط کمیسیون خدمات عمومی اداره می شود. می توانید به صورت آنلاین یا به صورت حضوری اقدام به ثبت نام کنید.
چگونه می توانم مشاور بگیرم؟
شما می توانید یک نفر را در جلسات نماینده خود اعلام کنید. این شخص مشاور شماست. شما هزینه ای بابت مشاور نمی پردازید، ولی اگر بخواهید وکیل استخدام کنید باید هزینه های وکیل را خودتان بدهید. اگر پول کافی برای پرداخت ندارید می توانید به دفاتر کمک های حقوقی مراجعه فرمائید.
چه خدمات و برنامه های دولتی مورد نیاز پناهندگان است؟
خدماتی که به پناهندگان داده می شود بسیار کم است. هنگامی که آن ها واجد شرایط دریافت پناهندگی کانادا می شوند، برنامه بهداشت فدرال موقت را دریافت می کنند.
چرا تعداد افرادی که به کانادا منتقل شده اند افزایش یافته است؟
به دلایل مختلف، مانند امنیت، اقتصاد، جاذبه های گردشگری مختلف و ... مهاجران از سراسر جهان قصد سفر به کانادا را دارند.
 
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
 
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه