پناهندگی دانمارک

امتیاز 4.2/5
view مشاهده : 5907 مرتبه
ardate 22 اسفند، 1397
پناهندگی دانمارک
پناهندگی دانمارک را می توان یکی از راه های مهاجرت به دانمارک دانست. مهم ترین مورد در ارتباط با پناهندگی دانمارک این است که این راه بدترین راه برای مهاجرت به این کشور شناخته می شود. بهترین تصمیم این است که از طریق های قانونی مهاجرت اقدام نمایید و منطقی ترین راه را برای خود و خانواده خود انتخاب نمایید.

پروسه پناهندگی دانمارک

 

مراحل مختلفی در پروسه پناهندگی دانمارک وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت:

ثبت نام- پلیس

شما برای پناهندگی دانمارک در اداره پلیس به مرکز Sandholm (بزرگترین کمپ در دانمارک) درخواست می کنید. شما مورد مصاحبه پلیس قرار گرفته و اثر انگشت شما و عکستان را خواهند گرفت. پلیس از شما در مورد دلیلتان برای پناهندگی دانمارک سوال خواهد پرسید. بعد از آن برای رفتن به یکی از کمپ های پناهندگی آماده خواهید شد.

پر کردن فرم

برای پناهندگی دانمارک شما نیاز به پر کردن یک فرم با سوالات مخصوص دارید. در فرایند پر کردن فرم ترجمه و اشتباهات می تواند بررسی شود. قبل از پر کردن فرم بهتر است یک توضیح تصویری از همه رخدادهای مهم تهیه کنید. این فرم را می توانید در مرکز Sandholm دریافت کرده و پر کنید.

مصاحبه با اداره مهاجرت

بعد از پر کردن فرم پناهندگی دانمارک و تائید آن توسط اداره پلیس، برای شما وقت مصاحبه ای گرفته خواهد شد. بر اساس سوالات اولیه اداره مهاجرت تصمیم خواهد گرفت که درخواست شما در خصوص پناهندگی دانمارک به بحث و بررسی گذاشته شود.

مصاحبه دوم با اداره مهاجرت

مصاحبه دوم پر تفصیل تر از مصاحبه اول می باشد و ممکن است کل روز طول بکشد. بر اساس فرم، مصاحبه و اطلاعات شما درباره کشوری که از آن فرار کرده اید، اداره مهاجرت تصمیم می گیرد که شما پناهندگی خواهید گرفت یا خیر.

هیئت تجدید نظر پناهندگی دانمارک

اگر درخواست پناهندگی دانمارک توسط اداره مهاجرت رد شود، به طور خودکار توسط هیئت تجدید نظر پناهندگی ارزیابی خواهد شد. شما در این مرحله می توانید درخواست یک وکیل خصوصی کنید. معمولا این مرحله شامل یک گزارش شفاهی می شود که شما با وکیل خود و یک مترجم در هیئت درخواست پناهندگی دانمارک روبه رو خواهید شد. هیئت تجدید نظر می تواند موضوع شما را قبول کند یا پرونده شما را رد نهایی کند. اگر شما توسط هیئت تجدید نظر پناهندگی دانمارک رد شوید، پرونده شما با دلیلی برای بازیابی پناهندگی دانمارک می تواند بازگشایی شود. همچنین شما می توانید به سازمان حقوق بشر شکایت کنید. در این وضعیت مهم است که از یک وکیل کمک های قانونی مشاوره بگیرید.

فرایند درخواست پناهندگی دانمارک

 

درخواست پناهندگی دانمارک به سه صورت انجام می پذیرد:
 
1.روش عادی
2.روش بی اساس
3.روش پیشرفته بی اساس

روش عادی

هنگامی که روش عادی پناهندگی دانمارک در حال انجام است، اداره مهاجرت به طور معمول تصمیم میگیرد که پس از مصاحبه اول به فرد پناهندگی داده شود یا خیر. اگر انگیزه های درخواست پناهنده پیچیده تر باشد، به فرد وقت دیگری برای مصاحبه داده می شود. اگر به متقاضی پناهندگی دانمارک داده شود، اداره مهاجرت متقاضی را به شهرداری محلی که در آن اقامت دارد، می فرستد تا مراحل اداری انجام شود.

روش بی اساس

اداره مهاجرت، با مشورت با شورای پناهندگی دانمارک، می تواند تصمیم بگیرد که یک درخواست به طور آشکار بی اساس باشد. این امر در صورتی خواهد بود که یک پناهجو هیچ زمینه قانونی برای پناهندگی نداشته باشد. اداره مهاجرت معمولا پس از جلسه اول تصمیم می گیرد که آیا درخواست پناهنده به طور آشکار بی اساس است یا خیر. اگر شورای پناهندگان دانمارک موافق نیستند که درخواست پناهجو به طور آشکار بی اساس است، اداره مهاجرت تصمیم می گیرد که اطلاعات بیشتری برای ارزیابی این درخواست لازم است و یا اینکه می تواند پرونده را به هیئت تجدید نظر پناهندگی دانمارک برای بررسی دهد.

روش پیشرفته بی اساس

روش سریع برای پناهجویان از کشورهای خاص است که این روش نسخه سریع روش بی اساس است. در این روش یک پیش فرض پیشرفته وجود دارد که می تواند درخواست را به دلیل این که بی اساس است رد کند. فهرست کشورهایی که متقاضیان آنها بر اساس روش پیشرفته پردازش شده بودند، در تاریخ 30 مارس 2017 به روز شده است و شامل کشورهای عضو اتحادیه، نروژ، سوئیس و ایسلند، آلبانی، استرالیا، بوسنی و هرزگوین، کانادا، ژاپن، کوزوو، مقدونیه، مولداوی، مغولستان، مونته نگرو، نیوزیلند، صربستان، ایالات متحده آمریکا و روسیه در این لیست فرار دارند. اگر پناهجویی درخواست خود را بر اساس روش پیشرفته بی اساس پر کند، نیازی به تکمیل برنامه ای ندارد و برای فرد سریعا وقت مصاحبه گرفته می شود. اگر شورای پناهندگی دانمارک با تقاضا موافقت کند، فرد می تواند پناهندگی دانمارک را کسب کند.

پرونده های پناهندگی دانمارک

شخصی که می خواهد درخواست پناهندگی دانمارک خود را ارائه کند، باید ثابت کند که اگر در کشور خود بماند، جانش در خطر بوده و به همین دلیل کشور خود را ترک کرده است. همچنین افرادی که از یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو درخواست پناهندگی دانمارک داشته باشند، باید مدارک کافی برای خروج از کشور ارائه کنند و به این معنی است که آن ها باید ثابت کنند که درخواست پناهندگی دانمارک آنها به صورت دروغین نمی باشد. بر اساس آمار ارائه شده در سال 2016، از 2 میلیون شخصی که در اروپا درخواست پناهندگی دانمارک داشته اند، 52 در صد از آنان با تقاضایشان موافقت نشده است. این اتفاق پس از بحران پناهجویان اتفاق افتاد و بسیاری از پناهجویانی که راه بسیار سختی را برای رسیدن به کشوری امن طی کرده بودند، مجبور به بازگشت به کشورهای خود شدند.

مدت زمان رسیدگی به پرونده های پناهندگی دانمارک

مدت زمان رسیدگی به پرونده های پناهندگی در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است، ولی به طور معمول مدت زمان رسیدگی به پرونده های پناهندگی دانمارک از 9 ماه تا 2 سال و نیم به طول می انجامد و پس از آن نتیجه اعلام می شود. پرونده های پناهندگی دانمارک با سختی بررسی می شوند و دلیل آن این است که کشورهایی که پناهنده می پذیرند، هدفشان این است، اشخاصی را که به دروغ درخواست پناهندگی دانمارک کرده اند را به کشور خود بازگردانند.

پیوستن اعضای خانوده به شخص متقاضی پناهندگی دانمارک

در صورتی که پناهنده، اعضای خانواده ای در خارج از دانمارک دارد، برای پیوستن آن ها باید مدارکی مثل ازدواج رسمی و یا زندگی در خانه مشترک حداقل برای 18 ماه، ارائه کند. در صورتی که شخص پناهجو دارای اقامت موقت در دانمارک باشد، این کار بسیار سخت و گاها غیر ممکن است، ولی در صورتی که شخص دارای وضعیت مشخص در دانمارک باشد، ممکن است بتواند اعضای خانواده خود را به کشور دانمارک منتقل کند.

کنوانسیون ژنو در خصوص پناهندگی دانمارک

کنوانسیون ژنو، کنوانسیونی است که میان بسیاری از کشورهای جهان امضا شده و هدف آن، حفظ حقوق پناهندگان می باشد. کنوانسیون ژنو، برای حفظ منافع آوارگان جنگ جهانی پدید آمد و با اضافه شدن بندهایی به آن، به حالت امروزی در آمد. 196 کشور دنیا عضو این کنوانسیون می باشند، از جمله کشوری که عضو این کنوانسیون است، به کشور دانمارک می توان اشاره کرد.

آمار پناهجویان ایرانی در رابطه با بحث پناهندگی دانمارک

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز تحقیقات اروپا در سال 2016، از 60 هزار پناهجوی ایرانی در اروپا 77 درصد آن ها یعنی حدود 46 هزار نفر در صف انتظار،21 درصد آن ها حدود 12 هزار نفر به عنوان پناهنده پذیرفته و 2 درصد آن ها یعنی حدود 1000 نفر به ایران بازگردانده شده و 1 درصد آن ها یعنی حدود 600 نفر وضعیت نامعلومی دارند.

سوالات متداول پناهندگی دانمارک

چه کسی می تواند درخواست پناهندگی دانمارک کند؟
هر یک از خارجیانی که در کشور خود، مورد آزار و اذیت و جانشان در خطر باشد می توانند درخواست پناهندگی دانمارک کنند.
چگونه برای پناهندگی دانمارک درخواست کنیم؟
می توانید از دو روش استفاده کنید. از طریق پلیس- از طریق مرکز Sandholm
چه عواقبی برای مسافرت به کشورتان وجود دارد؟
اگر بعد از درخواست پناهندگی دانمارک اقدام سفر به کشور خود انجام دهید، پناهندگی شما لغو می شود.
وقتی پرونده پناهندگی دانمارک شما در حال انجام است، شما در کجا زندگی می کنید؟
شما در کمپ های دسته جمعی با بقیه پناهنده ها زندگی می کنید. وقتی با پناهندگی شما موافقت شود، به شما اجازه خرید مسکن داده می شود.
اداره مهاجرت چگونه تصمیم می گیرد که شما کجا زندگی کنید؟
هنگامی که شما پناهندگی دانمارک را دریافت کردید تصمیم بر اساس قانون تعداد سهمیه شهر گرفته می شود.
چگونه به شما پاسخ می دهند که کجا باید زندگی کنید؟
هنگامی که تصمیم گیری توسط اداره مهاجرت انجام می شود، از طریق پست مطلع خواهید شد.
چگونه شما یک شماره CPR دریافت می کنید؟
هنگامی که مجوز زندگی در دانمارک را دریافت می کنید، یک شماره CPR اداری دریافت خواهید کرد. CPR شماره ای است که برای پرونده های دولتی ساخته شده است.
چگونه می توانید پاسپورت خود را پس بگیرید؟
زمانی که شما درخواست پناهندگی دانمارک می دهید، پاسپورت شما برای تشکیل پرونده در اختیار دولت قرار می گیرد و اگر می خواهید پاسپورت خود را پس بگیرید و به عنوان پناهنده در دانمارک هم شناخته شوید، باید با اداره مهاجرت تماس بگیرید.
اگر درخواست شما قبول نشود، می توانید درخواست تجدید نظر کنید؟
اگر درخواست پناهندگی شما رد شده باشد، امکان درخواست تجدید نظر بستگی به نوع پرونده شما دارد که آیا در روش معمولی، روش بی اساس و یا روش پیشرفته بی اساس است.
اگر درخواست پناهندگی شما در روش معمولی رد شود، می توانید درخواست تجدید نظر کنید؟
اگر در روش معمولی درخواست شما رد شود، به طور خودکار توسط هیئت تجدید نظر پناهندگی دانمارک بررسی خواهد شد.
اگر درخواست پناهندگی شما در روش بی اساس و یا روش پیشرفته بی اساس رد شود، می توانید درخواست تجدید نظر کنید؟
اگر درخواست شما رد شود، پرونده شما به شورای پناهندگی دانمارک برای بررسی ارسال می شود. اگر شورا با اداره مهاجرت موافقت کند تصمیم خواهد گرفت و اگر شورا با اداره مهاجرت مخالفت کند، درخواست شما بر اساس روش استاندارد پردازش می شود.
اگر درخواست پناهندگی دانمارک شما رد شود، چه باید کنید؟
پس از رد نهایی درخواست باید کشور دانمارک را در مهلت تعیین شده ترک کنید و اگر این کار را انجام ندهید، پلیس دانمارک شما را از کشور خارج می کند و به کشور خود بازمی گرداند.
چه اتفاقی می افتد اگر شما به صورت غیر قانونی اقامت کنید؟
اگر درخواست شما برای پناهندگی رد شده است و از تاریخ ترک کردن دانمارک توسط شما گذشت و دولت دانمارک هیچ کاری انجام نداد و شما رها شدید، اداره مهاجرت مسئولیت پشتیبانی شما تا زمان ترک دانمارک را به عهده خواهد گرفت.
چه اتفاقی می افتد اگر شما قادر به ترک کشور دانمارک نباشید؟
اگر پلیس برای دستگیری شما تلاش کرده و موفق نشده باشد- اگر همکاری داشته باشید و اگر تبعید شما همچنان غیر ممکن باقی بماند، با رعایت این سه شرایط اجازه اقامت موقت 12 ساله را کسب می کنید.
اگر درخواست پناهندگی شما رد شده باشد، آیا شما می توانید اجازه اقامت داشته باشید؟
بله. اداره مهاجرت بنا به شرایط خاصی می تواند اقامت در موارد بشر دوستانه را برای شما صادر کند.
چه دلایلی ممکن است درخواست پناهندگی شما را لغو کنند؟
اگر محل اقامت شما تغییر کند- اگر وضعیت پناهندگی دارید و به کشور خود سفر کنید- اگر جنبه های وضعیت شخصی مانند (ارتباط شما با جامعه دانمارک. سن شما. عدم سلامتی) باعث لغو مجوز شما شود.
به چه مدت می توانید اقامت خود را تمدید کنید؟
اگر وضعیت کنوانسیون یا وضعیت حفاظت شده داشته باشید، اجازه اقامت شما تا دو سال می تواند تمدید شود.
چگونه می توانید اجازه اقامت خود را ترک کنید؟
اگر دیگر در دانمارک زندگی نکنید، یعنی خانه خود را فروخته اید یا قرارداد اجاره خانه را متوقف کنید، اجازه اقامت به طور خودکار از بین خواهد رفت.
چگونه بعد از قبولی پناهندگی، اقامت ما توسط اداره مهاجرت می تواند لغو شود؟
هنگامی که اداره متوجه شود اطلاعات اعطا شده نادرست بوده، شما دیگر در کشور خود مورد آزار و اذیت نیستید، شرایط عمومی در کشور شما تغییر کند.
  • در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید در بخش نظرات پاسخی دریافت نخواهید کرد.

  • جهت ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید