پناهندگی فرانسه

امتیاز 4.74/5
ardate 26 فروردين، 1398
پناهندگی فرانسه
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.

پناهندگی

پناهندگی یکی از روش های مهاجرت است که در آن شخص میتواند از کشوری دیگر درخواست پناهندگی کند. این روش زمانی امکان‌پذیر است که شخص ثابت کند از جانب شهروندان و/ یا دولت وقت کشور خود مورد تهدید قرار گرفته و خطر جانی برای او وجود داشته و دولت کشور او قادر به حفاظت از جانش نیست. در زمینه پناهندگی، هر کشوری در اتحادیه اروپا قوانین خاص خود را دارد. فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست و قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای مهاجرت و پناهندگی به کشور خود وضع کرده است.

پناهندگی فرانسه

مهاجرت به فرانسه در طول سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است که البته راه های بسیاری برای ورود به این کشور زیبا وجود دارد. پناهندگی فرانسه یکی از بدترین راه های مهاجرت به فرانسه است زیرا برای تمامی افراد راه‌های قانونی برای مهاجرت وجود دارد.
در کشور فرانسه مقررات مربوط به ورود و سکونت اتباع بیگانه و حقوق پناهندگان بر اساس دو پیمان نامه ژنو 1951 (سازمان ملل متحد) و پیمان نامه اروپایی حقوق بشر تعیین شده و روند درخواست پناهندگی فرانسه و حقوق افرادی که پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند نیز بر همین اساس مشخص می‌ شود.
از نظر قانونی، پناهندگان فرانسه به دو شکل مورد حمایت دولت فرانسه قرار میگیرند:
  • قانون پناهندگی فرانسه: کارت اقامت ده ساله همراه با اجازه کار که بعد از اتمام تاریخ انقضا خود به خود تمدید میشود.
  • حمایت جانبی: کارت اقامت یک‌ساله همراه با اجازه کار (قابل تمدید درصورتی که وضعیت در کشور مبدا تغییر مهمی نکرده باشد)
چند نکته مهم که یک متقاضی پناهندگی فرانسه باید در نظر داشته باشد:
  • تهیه فتوکپی از مدارک، قبل از تحویل آن‌ها به مقامات اداری.
  • نگه داشتن اصل مدارک و ارائه کپی آنها به مقامات اداری (البته فرد باید اصل مدارک مربوط به هویت یا مسافرت مثل گذرنامه را به اداره پناهندگی فرانسه OFPRA ارائه دهد).
  • ارسال همه مکاتبات با پست سفارشی دوقبضه. قبض آبی (تاییدیه ارسال نامه) و قبض صورتی (تاییدیه دریافت نامه) که شخص بایستی آن‌ها را نزد خود نگاه داشته و از آن‌ها به خوبی مراقبت نماید.
نکته: بدون داشتن شناسنامه، گذرنامه، و ویزا نیز شخص می‌تواند برای پناهندگی فرانسه درخواست داده و از حمایت دولت فرانسه بهره مند شود.

مراحل ارائه درخواست پناهندگی فرانسه

 آدرس پستی

متقاضی درخواست پناهندگی فرانسه قبل از هر اقدامی باید یک آدرس پستی برای خود تهیه نماید. برای این کار سه روش وجود دارد:
یک فرد حقیقی برای شما یک گواهی مسکن بنویسد.
از یک انجمن بخواهید که از آدرس آنها برای این منظور استفاده کنید. انجمنی می‌تواند برای شما گواهی مسکن صادر کند که از طرف اداره پلیس مورد تایید باشد و همچنین اجازه این کار را داشته باشد.
می توانید از اداره پلیس درخواست اجازه اقامت کنید. 

اولین درخواست پناهندگی فرانسه

شما باید همراه با گواهی مسکنی که به یکی از روش‌های ذکر شده تهیه کرده‌اید، چهار قطعه عکس، مدرک شناسایی یا گذرنامه (در صورت نداشتن مدرک شناسایی یا گذرنامه شما ملزم به ارائه هیچگونه مدرک شناسایی نخواهید بود) به اداره پلیس مرکزی استان محل سکونت خود مراجعه کنید و برای پناهندگی فرانسه درخواست بدهید. البته در پاریس باید به مرکز پذیرش اتباع خارجی مراجعه کنید. آدرس این مرکز در ذیل آمده است:
Préfecture de Police de Paris, Centre de réception des étrangers , 218 rue d’Aubervilliers
۷۵۰۱۹Paris, Métro: Crimée
 لازم به ذکر است امتناع از ثبت درخواست شما توسط اداره پلیس و ندادن اجازه ورود به این اداره غیرقانونی است و در صورت مواجهه با چنین شرایطی حق دارید به دادگاه اداری شکایت کنید. همچنین می‌توانید از یکی از انجمن‌های غیرانتفاعی مربوط به امور پناهندگان کمک بگیرید.
اداره پلیس پرسشنامه‌ای را تحت عنوان یادداشت پناهندگی فرانسه به شما میدهد و سپس وقت ملاقاتی را برایتان تعیین میکند. در این پرسشنامه باید مشخصات فردی و همچنین فهرست کشورهایی را که تا قبل از رسیدن به فرانسه از آنها عبور کرده‌اید بنویسید. درصورتی که در این پرسشنامه از یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نام ببرید، دولت فرانسه می‌‌تواند از ثبت درخواست پناهندگی شما خودداری کرده و شما را به نخستین کشور اروپایی که از آن عبور کرده‌اید برگرداند. نتیجه درخواست شما برای اخذ پناهندگی فرانسه در مراجعه بعدی به اداره پلیس مشخص خواهد شد.

صدور کارت سبز

درصورت مثبت بودن نتیجه، پلیس درخواست شما را ثبت کرده و ظرف مدت ۱۵ روز کارت اجازه اقامت موقت شما ( کارت سبز ) را با اعتبار یک ماهه صادر می کند؛ سپس یک پرسشنامه درخواست پناهندگی فرانسه از پلیس دریافت خواهید کرد که بایستی پس از پر کردن، آن را به اداره پناهندگی فرانسه (افپرا)  ارسال کنید.
حال اگر پیش از ورود به خاک فرانسه در کشور دیگری از اتحادیه اروپا انگشت‌نگاری شده باشید، نه تنها دولت فرانسه درخواست شما را مبنی بر اخذ پناهندگی فرانسه بررسی نخواهد کرد بلکه درخواست پناهندگی‌تان سبب بازگرداندن شما به آن کشور خواهد شد.
 

پرسشنامه درخواست پناهندگی فرانسه

پس از آنکه اداره پلیس پرسشنامه درخواست پناهندگی افپرا را به شما داد حداکثر تا ۲۱ روز فرصت دارید تا این پرسشنامه را به زبان فرانسه پر کنید و همراه با امضا به انضمام فتوکپی کارت سبز و دو قطغه عکس به افپرا تحویل بدهید.
در پرسشنامه پناهندگی فرانسه باید وضعیت خانوادگی، موقعیت شغلی، تاریخ خروج از کشور اصلی (مبدا) و تاریخ ورود به فرانسه را توضیح دهید. همچنین باید مسیر سفر، وسایل نقلیه استفاده شده و نیز دلایل دقیق و واضحی که درخواست پناهندگی شما را به طور کامل توجیه می کند را ذکر کنید.
اگر درخواست شما برای اخذ پناهندگی فرانسه کامل نباشد بدون دعوت به مصاحبه رد می شود. یک درخواست پناهندگی خوب بر پایه آزار و ترس‌های احتمالی از شکنجه که شخصاً به شما مرتبط باشد، تنظیم می‌شود. در داستان زندگی خود باید جزئیات را کامل توضیح دهید ( تاریخ وقایع، مکان حوادث، نام اشخاص و ستم ها و آزار و اذیتشان). همچنین می توانید هر نوع سندی که گفته‌های شما را تایید کند به پرسشنامه افپرا پیوست نمایید.

پست کردن مدارک برای افپرا

پس از آنکه پرونده شما تکمیل شد آن را با پست سفارشی دو قبضه برای افپرا فرستاده یا شخصاً آن را به اداره افپرا  برده و به مامور تحویل داده و رسید آن را دریافت نمایید. اگر درخواست پناهندگی فرانسه ظرف مدت ۲۱ روز به افپرا نرسد، دیگر تقاضای شما بررسی نخواهد شد و حق اقامتتان را در فرانسه از دست خواهید داد.

صدور کارت زرد

افپرا در نامه‌ای از طریق پست رسماً اعلام میکند که پرونده پناهندگی فرانسه شما را دریافت کرده و با این نامه است که پلیس برای شما کارت زرد صادر می کند. حتی پس از انجام مصاحبه تا اعلام رسمی تصمیم افپرا شما همچنان می توانید به تکمیل پرونده اولیه خود ادامه دهید. هر مدرکی برای پیوست به پرونده شما بایستی توسط مترجم رسمی به زبان فرانسه ترجمه شده و برای افپرا ارسال شود. با کارت سبز و یا کارت زرد امکان خروج از قلمرو کشور فرانسه و سفر به کشور های دیگر وجود ندارد.

دعوت به مصاحبه

افپرا تصمیم خود را پس از دعوت شما به مصاحبه یا بدون آن میگیرد و شما را از تصمیم خود از طریق نامه سفارشی که باید آن را شخصا از اداره پست تحویل بگیرید مطلع خواهد کرد. در زمان مصاحبه، مامور افپرا برای اطمینان از صحت داستان شما و اینکه جان شما در کشورتان واقعا در خطر بوده است از شما سوال هایی میپرسد. شما این حق را دارید که از حضور مترجمی بهره‌مند شوید که مسلط به زبانی باشد که در پرونده خود قید کرده‌اید.

تقاضای تجدید نظر

در صورتی که با درخواست شما برای پناهندگی فرانسه موافقت نشود، یک ماه فرصت دارید تا از دادگاه ملی حقوق پناهندگان(CNDA)  تقاضای تجدید نظر کنید. تقاضای تجدید نظر شما باید به زبان فرانسه و به صورت نامه سفارشی دو قبضه به آدرس دادگاه ملی حقوق پناهندگان ارسال شود. این تقاضا باید حداکثر ظرف ۳۰ روز از تاریخ دریافت پاسخ منفی افپرا انجام شود. اگر دلایل عنوان شده در درخواست تجدید نظر شما به خصوص علیه تصمیم افپرا نامشخص، مبهم و سست باشد، دادگاه این اختیار را دارد که بدون تشکیل جلسه علنی درخواست تجدید نظر شما را رد کند. کارت اقامت شما در فرانسه تا زمان دریافت رای دادگاه از سوی پلیس تمدید میشود. تمام شواهد و مدارکی که توسط متقاضی به پرونده پیوست می‌شود باید به زبان فرانسه باشد و حداکثر تا سه روز قبل از تاریخ تشکیل جلسه علنی دادگاه به دبیرخانه این دادگاه رسیده باشد. حداقل ۱۵روز پیش از برگزاری جلسه علنی دادگاه توسط یک نامه سفارشی دو قبضه زمان و محل برگزاری جلسه به اطلاع شما خواهد رسید. رای دادگاه معمولا ۴ هفته بعد از جلسه علنی دادگاه اعلام می شود.

صدور کارت زرد سه ماهه و اقامت ده ساله

چنانچه با درخواست پناهندگی فرانسه شما موافقت شود بایستی با همراه داشتن پاسخ مثبت افپرا و آدرس یک شخص حقیقی که نزد او سکونت دارید به همراه ۴ قطعه عکس به اداره پلیس مراجعه کنید. این اداره باید ظرف مدت ۸ روز برای شما کارت زرد با اعتبار سه ماهه و قابل تمدید که به شما حق کار می دهد صادر کند. پس از آن شما میتوانید با مدارک شناسایی که افپرا  بعد از قبولی شما صادر می کند، به اضافه نتیجه معاینات پزشکی که زیر نظر بنگاه ملی پذیرش بیگانگان و مهاجرین انجام می شود، به اداره پلیس مراجعه کرده و درخواست کارت اقامت ده ساله نمایید.

 اجازه کار

کار کردن در فرانسه در طول مدت انتظار برای پذیرفته شدن درخواست پناهندگی فرانسه تنها در دو صورت امکان‌پذیر است:
در صورتی که یکسال پس از ارسال درخواست پناهندگی فرانسه به افپرا (OFPRA) هنوز پاسخ قطعی از سوی این اداره دریافت نکرده باشید.
چنانچه پس از پذیرفته نشدن درخواست پناهندگی فرانسه توسط افپرا، از دادگاه ملی پناهندگان درخواست تجدید نظر کرده باشید؛
که البته در هر دو حالت پیدا کردن کار در فرانسه بسیار مشکل خواهد بود.

 مسکن و کمک های مالی

زمانی که برای اخذ پناهندگی فرانسه به اداره پلیس مهاجرت میکنید باید یک گواهی را امضاء ‌کنید که دال بر موافقت شما با هر گونه پیشنهاد احتمالی درباره مسکن میباشد. اگر سکونت در یک مرکز ویژه مسکن پناهندگان را پذیرفتید یا این که محلی هنوز برای شما تعیین نشده باشد می‌توانید از کمک‌های موقتی زمان انتظار بهره‌مند شوید. سقف این کمک تقریبا ۳۴۰ یورو در ماه است و اگر در یکی از مراکز ویژه پناهندگان سکونت کنید سقف این کمک حدود ۱۰۰ یورو در ماه خواهد بود.
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه