اقامت آلمان

امتیاز 4.04/5
ardate 25 اسفند، 1397
اقامت آلمان
در این مقاله راه های اخذ اقامت آلمان مانند، اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل، اخذ اقامت آلمان از طریق کار، اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت، اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج و اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی را به شما علاقه مندان به این کشور توضیح خواهیم داد.

درباره آلمان

آلمان کشوری است در قاره اروپا که از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند هم مرز می باشد. مساحت آلمان 357121.41 کیلومتر مربع می باشد و با 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اروپایی است. پایتخت آلمان شهر برلین و زبان رسمی مردم این کشور آلمانی است. تولید ناخالص داخلی آلمان در سال ،2015 حدود 3.815 تریلیون دلار و واحد پول این کشور یورو می باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان

 

یکی از راه های اخذ اقامت آلمان می تواند به تحصیل در آلمان اشاره کرد. دانشجویان بین المللی متفاوتی می توانند برای ادامه تحصیل خود، وارد کشور آلمان شوند. تحصیل در آلمان به دلیل هزینه کم با استقبال بسیاری از دانشجویان سراسر جهان مواجه شده است و شما در آلمان می توانید مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بگیرید که این مدارک به صورت بین المللی معتبر هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

مدت زمان دریافت مدرک کارشناسی در آلمان 4 ساله است و برای تحصیل در این مقطع متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر این فرد باید در آزمون سراسری مقطع کارشناسی قبول شده باشد. اگر متقاضی این شرایط را دارا باشد، ابتدا باید یک دوره 1 ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند، تا بتواند اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را کسب کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

طول مدت مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال است و برای این که متقاضی بتواند وارد این مقطع شود، باید مدرک کارشناسی خودر را دریافت کرده باشد. در دوره کارشناسی ارشد، بیشتر رشته ها هم به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند. هر زبانی را که برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید، باید مدرکی که نشان دهد تسلط بر آن زبان دارید، نیز ارائه کنید. اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک زبان انگلیسی (آیلتس) 6.5 به بالا و یا مدرک زبان انگلیسی (تافل) 90 را مطالبه می کنند. اگر خواستار ادامه تحصیل به زبان آلمانی هستید، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مدرک B1 یا B2 از شما خواسته می شود.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

طول دوره مقطع دکترا در آلمان معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد. تحصیل در مقطع دکترا در بیشتر دانشگاه ها به زبان آلمانی ارائه می شود و امکان تحصیل در بعضی از رشته ها به زبان انگلیسی نیز فراهم است. برای تحصیل در مقطع دکترا باید یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه های آلمانی پیدا کنید که در زمینه دانشجو فعالیت کند. دانشجو باید بتواند استاد را متقاعد کند که برایش پذیرش در مقطع دکترا بگیرد.

اجازه کار دانشجویی در آلمان

دانشجویانی که در کشور آلمان مشغول به تحصیل هستند، اجازه کار دارند. دانشجویان می توانند 90 روز در سال را به صورت تمام وقت و یا 180 روز را به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و درآمد داشته باشند.

اخذ اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان

 

یکی از راه های اخذ اقامت آلمان از طریق کار در این کشور است. شرایط یافتن کار در آلمان بدین صورت است که، ابتدا باید آگهی به مدت 3 ماه در آلمان درج شود و اگر شخصی یافت نشود، این آگهی به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا درج می شود و اگر باز هم شخصی برای این شغل یافت نشود، آن وقت آگهی برای کشورهای خارج از اتحادیه اروپا درج می شود که شما می توانید از این طریق کاری برای خود پیدا کنید. داشتن سابقه کار خوب، سن کمتر از 40 سال، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی، داشتن مدارک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل برای دریافت ویزای کار آلمان بسیار موثر می باشند.

اخذ کارت آبی آلمان (Blue Card)

کارت آبی آلمان که از سال 2012 در آلمان به اجرا درآمده است، به افراد متخصص غیر اروپایی این امکان را می دهد که به راحتی در این کشور کار و زندگی کنند. داشتن مدرک دانشگاهی که اعتبار آن توسط آلمان تائید شده باشد و ارائه یک قرارداد کاری با درآمد سالانه حداقل 49.600 یورو از مهم ترین شرایط دریافت کارت آبی است. حداکثر مدت اقامت کار بر اساس کارت آبی 33 ماه تعیین شده است.

مشاغل مورد نیاز آلمان

از مشاغل مورد نیاز کشور آلمان می توان به مشاغل زیر اشاره نمود:
  • مکانیک و مهندسی خودرو و فلزات
  • انرژی و الکترونیک
  • ساخت و ساز تجهیزات
  • فناوری اطلاعات، پردازش داده ها، محاسبات
  • بهداشت، درمان و مراقبت
  • مهندسی برق
  • ساخت و ساز ساختمان
  • جوشکار
  • مهندسی اتوماسیون

اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

اقامت آلمان

 

ثبت شرکت در کشور آلمان به تنهایی سبب اخذ اقامت آلمان نمی گردد و برای اخذ اقامت آلمان در آغاز باید یک طرح شغلی به اداره بازرگانی کشور آلمان ارائه کنید. ثبت شرکتی در آلمان توسط اشخاص خارجی، بدون توجه به ملیت یا محل اقامتش امکان پذیر است.

دلایل ثبت شرکت در آلمان

دلایل بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاران زیادی از سراسر جهان علاقه داشته باشند تا در آلمان اقدام به ثبت شرکت نمایند. بدون شک مهم ترین عامل این است که آلمان بزرگ ترین قدرت اقتصادی اروپا است و این کشور همچنین یکی از کشورهای پیشرفته در علوم و تکنولوژی می باشد. آلمان از سرمایه گذاران غیر بومی در کشورش استقبال می کند و تلاش می کند موانع پیش روی سرمایه گذاران را بردارد. میزان مالیات در کشور آلمان معقول بوده و وضعیت زندگی در این کشور بسیار عالی است.

مزایای ثبت شرکت در آلمان

شما با ثبت شرکت در آلمان می توانید ظرف مدت حداکثر 6 ماه اقامت دائم این کشور را بدست آورید. از دیگر مزایای ثبت شرکت در آلمان، امکان تجارت مستقل با تمام شرکت های دنیا می باشد و شما می توانید در سراسر دنیا حساب تجاری بانکی داشته باشید. کشور آلمان در صورت ثبت شرکت در آلمان مالیات ها را کاهش داده و امکان استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی این کشور با قیمیتی پایین را فراهم نموده است.

اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان

 

ازدواج در آلمان یکی از روش های اخذ اقامت آلمان می باشد. طبق قوانین کشور آلمان، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که اگر شما با شهروند آلمانی ازدواج کنید، می توانید اقامت کشور آلمان را بدست آورید. باید بدانید که شخص متقاضی ازدواج در آلمان باید مدرک زبان آلمانی A1 را داشته باشد. ثبت ازدواج در آلمان در دفاتر ثبت و اسناد می باشد و پس از آن درخواست شما به دادستانی انتقال داده می شود.

قوانین ازدواج در آلمان

حداقل سن ازدواج در آلمان 18 سال می باشد. همچنین افراد از سن 16 سالگی نیز با اجازه والدین قادر به ازدواج هستند. اگر فردی قبلا ازدواج کرده باشد و بخواهد مجدد ازدواج کند، باید مدارکی برای اثبات ازدواج قبلی مانند (گواهی فوت همسر یا حکم طلاق) را ارائه کند. فرد متقاضی ازدواج در آلمان می تواند با اخذ ویزای توریستی 3 تا 6 ماه وارد آلمان شده و برای برگزاری مراسم خود اقدام کند.

شرایط ازدواج در آلمان

مهم ترین شرط ازدواج در آلمان این است که شهروند آلمانی باید ثابت کند که درآمد کافی برای تامین زندگی خود و همسرش را دارد و برای تامین این هزینه ها نیازی به کمک های دولتی ندارد. پس از ازدواج، متقاضی باید به سفارت آلمان مراجعه نموده و مدارک ثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای آلمان ارائه نماید. پس از بررسی و تائید مدارک، ویزا صادر خواهد شد.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان

 

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت آلمان ، از طریق پناهندگی می باشد. این راه به دلیل سختی های زیاد بدترین راه اقامت شناخته می شود. متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان ، باید در اداره کنترل مرکزی، اداره پلیس و یا یک اداره مربوطه درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند. پس از درخواست پناهندگی، سوابق شخص درخواست کننده و همراهانش بررسی می شود و این پروسه معمولا توسط پلیس آلمان بررسی می شود. این بررسی بدین منظور است که شخص متقاضی شهروند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نبوده و قبلا در این کشورها اعلام پناهندگی نکرده باشد. به دلیل افزایش بسیار زیاد درخواست پناهندگی آلمان، سختگیری ها برای پذیرش افراد بیشتر از قبل شده و طبق قوانین جدید، افرادی که با درخواست پناهندگی آنان موافقت نمی شود، باید هرچه سریع تر خاک کشور را ترک کنند.

وضعیت متقاضیان پناهندگی در آلمان

پناهندگان در آلمان، وضعیت نامساعدی در کمپ های پناهندگی دارند. وجود اتاق های کوچک، شرایط بد بهداشتی و عدم وجود امکانات، شرایط را برای پناهندگان سخت کرده است.

قوانین پناهندگی آلمان

پناهجویان طبق قوانین کشور آلمان می بایست ابتدا شش ماه را در کمپ های مشخص زندگی کنند و پس از گذشت شش ماه، پناهجویان را به اقامتگاه های دسته جمعی منتقل می کنند. افرادی که در آلمان پناهنده می شوند، اگر قبل از پذیرفته شدن درخواستشان به کشور خود بازگردند، به مدت 10 سال اجازه ورود به کشورهای اروپایی را نخواهند داشت.
 

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه