رزرو وقت مشاوره برندگان لاتاری

پناهندگی آلمان

خانهمهاجرت و اقامتاقامت آلمانپناهندگی آلمان
  • تاریخ بروز رسانی:
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.

درباره پناهندگی آلمان

تعداد درخواست های پناهندگی آلمان در سال های اخیر به طور چشم گیری افزایش یافته است. طبق قانون پناهندگی آلمان پناهجویان باید نسبت به جمعیت ایالات آلمان میان آن ها تقسیم شوند. اگر تعداد ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید تعداد پناهنده بیشتری بپذیرد و در بعضی موارد تقسیم پناهندگان به ظرفیت اقامتگاه ها و کشور زادگاه آن ها بستگی دارد. متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان، باید در اداره کنترل مرکزی، اداره پلیس و یا یک اداره مربوطه درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند. سپس شخص متقاضی به یکی از اقامت گاه های موقت منتقل می شود و در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که شخص به کدام ایالت و شهر فرستاده شود. پس از درخواست پناهندگی آلمان ، سوابق شخص درخواست کننده و همراهانش بررسی می شود، این پروسه معمولا توسط پلیس آلمان بررسی می شود. این بررسی بدین منظور است که شخص، شهروند سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا نبوده و قبلا در این کشور های اعلام پناهندگی نکرده باشد. اگر خلاف این موضوع ثابت شود،پلیس شخص درخواست کننده پناهندگی آلمان را به کشور خود دیپورت می کند. همچنین اگر علاقه مند هستید، می توانید درباره پناهندگی اسپانیا ، پناهندگی کانادا و پناهندگی آمریکا مطالعه کنید.

مراحل پناهندگی آلمان

پناهندگی آلمان به صورت دو مرحله انجام می شود.

مرحله اول پناهندگی آلمان

اقامتگاه های موقت پناهندگی آلمان ، معمولا ساختمان های بزرگ و دارای حفاظ هستند. این ساختمان ها دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن های خواب می باشند. هر پناهجو تقریبا 6 و نیم متر مربع فضای شخصی در اختیار دارد. در این اقامتگاه ها اطلاعات و اثر انگشت شخص جمع شده و در سیستم ثبت می گردد. بعد از جمع آوری اطلاعات اثر انگشت شخص به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده شده تا مشخص شود که پناهجو در کشور اروپایی دیگری تقاضای پناهندگی نداده باشد. در این اقامتگاه ها کارکنان و مسئولان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان ، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج از کشورشان را سوال می کنند و اگر متقاضی قادر به صحبت به زبان آلمانی نباشد، برای او مترجمی جهت ترجمه گفته ها گرفته می شود. بعد از این پرسش و پاسخ تصمیم گرفته می شود که آیا برای شخص پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

مرحله دوم پناهندگی آلمان

این مرحله مختص به کسانی است که پناهندگی شان پذیرفته شده و پرونده ای برایشان باز شده است. به صورت سیستمی مشخص می شود پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. سپس متقاضی پناهندگی آلمان در شهری که سیستم مشخص کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهری هستند که در آن خویشاوند و یا دوستی دارند. در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار دارد، ولی شانس پیدا کردن کار بسیار پایین می باشد. افراد بیکار ماهانه 352 یورو دریافت می کنند، که این مبلغ حداکثر برای 15 ماه پرداخت می شود.
 
 

اطلاعات جدید پناهندگی آلمان در سال 2018

به دلیل افزایش بسیار زیاد درخواست پناهندگی آلمان ، سختگیری ها برای پذیرش افراد بیشتر از قبل شده و طبق قوانین جدید، افرادی که با درخواست پناهندگی آنان موافقت نمی شود، باید هر چه زودتر کشور را ترک کنند و افرادی که با درخواست آن ها موافقت شده، ولی هنوز نتوانستند بی خطر بودن خود را به دولت آلمان اثبات کنند، باید ردیاب الکترونیکی به مج پای خود متصل کنند. حدود 5000 پناهجو در ماه ژانویه از کشورهای ترکیه، نیجریه، سوریه و عراق وارد آلمان شدند که با تقاضای 40 % آنها موافقت نشده و پرونده شان رد شده است.

وضعیت متقاضیان پناهندگی آلمان

پناهندگان در آلمان ، وضعیت نامساعدی در کمپ های پناهندگی دارند. وجود اتاق های کوچک، شرایط بهداشتی نامناسب و عدم وجود امکانات لازم، شرایط را برای پناهندگان سخت کرده است و این افراد مجبورند تا زمانی که با تقاضای آن ها موافقت نشده در کمپ ها زندگی کنند. مانند سایر کشور ها تا تکلیف پناهندگی افراد مشخص نشود از هیچ حق و حقوقی بهره مند نیستند.
 
 

قوانین پناهندگی آلمان

  • پناهندگانی که درخواست خود را بر اساس تغییر مذهب ارائه می دهند، طبق قوانین پناهندگی آلمان باید ثابت کنند که از قبل و در کشور خود مذهب خود را تغییر داده اند. این پناهنده ها حق بازگشت به کشور خود را ندارند.
  • پناهندگانی که از طریق سیاسی وارد آلمان می شوند، طبق قوانین پناهندگی آلمان می بایست ثابت کنند که در خاک کشورشان به آن ها آسیب های روحی و روانی و جسمی وارد شده و در صورت اثبات به عنوان پناهنده کشور آلمان پذیرفته می شوند. این پروسه ممکن است مدت 7 ماه یا بیشتر طول بکشد.
  • پناهجویان طبق قوانین در آلمان، می بایست ابتدا شش ماه را در کمپ های مشخص شده زندگی کنند. پس از گذشت شش ماه، پناهندگان را به اقامت های دسته جمعی منتقل می کنند که این مراکز در نزدیکی بعضی شهر های بزرگ مانند برلین،مونیخ و دورتموند و ... واقع شده اند.
  • افرادی که در کشور های اروپایی مانند آلمان پناهنده می شوند، اگر قبل از آن که درخواست پناهندگی آن ها پذیرفته شود، به کشور خود بازگردند تا مدت 10 سال اجازه ورود به کشور های اروپایی را نخواهند داشت و هیچ گونه ویزایی جهت سفر به کشور های اتحادیه اروپا به آن ها داده نمی شود.

سوالات متداول پناهندگی آلمان

آیا امکان قبولی خانواده به عنوان پناهنده، تنها با مصاحبه یک نفر از اعضا خانواده امکان پذیر است؟
بله، در بیشتر موارد دولت آلمان به اصل خانواده ها احترام می گذارد، به صورتی که یک خانواده، یک مصاحبه و تصمیم گیری دارد.
آیا از زمان درخواست پناهندگی اجاره کار دارد؟
خیر، مگر در شرایط خاص و با تشخیص سازمان رسیدگی کننده به پرونده پناهندگی.
آیا امکان تحصیل فرزندان از شروع درخواست پناهندگی وجود دارد؟
بله و تحصیل به صورت رایگان می باشد.
آیا از زمان درخواست پناهندگی از خدمات پزشکی برخوردار می شوم؟
در موارد اورژانسی بله و در موارد خاص به صورت رایگان می باشد.
آیا بعد از پناهندگی می توانم به کشورم برگردم، کشوری که ادعا کردم مورد آزار هستم؟
بله، در این صورت ممکن است کمک های مالی به شما قطع شود و یا ممکن است پناهندگی شما لغو شود. بنابر این در صورت نیاز سفر به کشوری که مورد آزار بودید، قبل از سفر حتما با یک وکیل مشورت کنید.
آیا از شروع درخواست پناهندگی از حمایت مالی، ملک، پوشاک و خوراک برخوردار می شوم؟
بله، مگر بر این باور باشند که پولی دارید یا از جایی پولی دریافت می کنید که در این صورت می توانید تقاضای پژوهش کنید.
چه کسانی مشمول حق پناهندگی نمی شوند؟
افرادی که سابقه جنایی دارند و یا مسئول نقض حقوق بشر هستند. افرادی که بعد از درخواست به کشورشان بازگشته اند. افرادی که بعد از درخواست شرایط در کشورشان به طور محسوسی بهتر شده باشد. اگر چنین اتفاقاتی بیفتد شما دیگر پناهنده نیستید، اما به این معنا نیست که باید کشور را ترک کنید.
اگر با درخواست پناهندگی موافقت شود چه رخ می دهد؟
به شما مدت 5 سال حق اقامت داده می شود و شما از حق تقاضا برای دریافت گذرنامه پناهندگی سازمان ملل، حق کار، حق تحصیل و حق دریافت بیمه برخوردار می شوید. شما می توانید بعد از گذشت این 5 سال برای تابعیت آلمان اقدام نمائید.
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر