روش های متداول مهاجرت و اقامت ایرانیان

امتیاز 4.88/5
ardate 18 اسفند، 1397
روش های متداول مهاجرت و اقامت ایرانیان
همه جا بحث مهاجرت داغ است. برخی ترس از تنزل سرمایه شان را دارند. برخی میگویند اگر جنگ شود املاک ما بی ارزش میشود. برخی دنبال کشوری برای  زمان اضطرار هستند. فارغ از اینکه آینده چگونه خواهد بود در ادامه روش های متداول مهاجرت ایرانیان به سایر کشورها را بررسی میکنیم.

لاتاری گرین کارت

ساده ترین، ارزان ترین، سریعترین روش مهاجرت به آمریکا را میتوان لاتاری دانست. هرساله 3500 ویزا برای ایرانیان برای اقامت دائم صادر میشود. از ثبت نام لاتاری تا اخذ ویزای لاتاری نهایتا دو سال انتظار کافیست و البته هزینه های اداری حدود 600 دلار است. مزایا بسیار است اما معایب این روش، شانسی بودن آن است. یعنی شما ثبت نام میکنید و بعد از قرعه کشی اگر برنده شدید برای دریافت ویزا به سفارت میروید. احتمال برنده شدن در لاتاری در هر سال متفاوت است و بسته به تعداد شرکت کننده دارد. البته لاتاری دیگری نیز در آمریکا وجود دارد که مربوط به ویزای کار است و آن را لاتاری ویزای H1-B مینامند. در این لاتاری تقریبا 50 درصد شانس وجود دارد.

مهاجرت از طریق خویشاوندی

اخذ اقامت کشورهای آمریکا یا کانادا و اروپایی، اگر خویشاوند در آنجا داشته باشید ساده و کم هزینه خواهد بود. البته منظور از خویشاوند در هر کشور متفاوت است. مثلا در آمریکا، اگر برادر یا خواهرتان هم آنجا شهروند باشند میتوانید درخواست ویزا دهید. اما در کانادا این موضوع متفاوت است. در کشوری ممکن است این موضوع یکساله به نتیجه برسد اما درکشوری مانند آمریکا از دو سال تا 16 سال انتظار لازم است.

اخذ ویزای تحصیلی و تبدیل به ویزای کار

یکی از بهترین و ساده ترین روش های اخذ اقامت و مهاجرت، اخذ پذیرش تحصیلی و بعد از آن اخذ ویزای تحصیلی و پس از طی دوران تحصیل، تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار و در نهایت اشتغال در کشور مقصد است. تحصیل از یک سال تا چهار سال بسته به کشور مقصد مورد نیاز است تا بتوانید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنید. در برخی کشورها پس از پایان دوران تحصیل زمان کافی به شما داده میشود تا جویای کار باشید و در برخی کشور ها مثل آمریکا، پس از پایان تحصیل، فقط یک ماه زمان برای تبدیل ویزا خواهید داشت. این روش گاهی ارزان و گاهی گران تمام میشود. بسته به اینکه بتوانید فاند دریافت کنید و یا در چه کشوری تحصیل کنید هزینه تحصیل میتواند رایگان باشد یا تا سالی یکصد هزار دلار هزینه داشته باشد. تحصیل در اروپا اغلب بسیار ارزان است و البته در مقابل، تحصیل در آمریکا و کانادا گران خواهد بود.

پناهندگی

ایرانیان بعد از بازشدن مرزهای اروپا به روی سوری ها، در لابه لای جمعیت سوری ها به اروپا رفتند و در اتریش، آلمان، اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی پناهنده شدند. شاید تا پیش از این نرخ پناهندگی ایرانیان در اروپا پایین بود. اما امروز قطعا هر ایرانی از پناهندگی در اروپا چیزی شنیده است و یا در بین دوستان و آشنایان هر شخصی یک پناهنده وجود دارد. بسیار از قوانین پناهندگی میشنویم. اخذ پناهندگی تضمینی نیست، متقاضی باید اثبات کند که در کشورش دچار سختی و خطر جانی است و در صورت اثبات این موضوع میتواند اقامت کشور مقصد را دریافت کند. مزیت این روش در ارزان بودن آن است و اینکه متقاضیان پناهندگی برای مدتی که پروندشان در دادگاه بررسی میشود، در کمپ هایی اسکان رایگان داده میشود. البته این کمپ ها تعریفی نیستند و شرایط مطلوبی ندارند. معمولا اتباع کشورهای جنگ زده نسبت به دریافت پناهندگی اقدام میکنند مانند پناهنده های عراقی و سوری در اروپا یا پناهنده های افغان در ایران. هزینه نگهداری پناهندگان توسط سازمان ملل متحد تامین میشود. آمریکا بیش از دیگر هم پیمانانش در این زمینه هزینه میکند. ایرانیان در اروپا و آمریکا و کانادا عمدتا با اعلام تغییر دین درخواست پناهندگی میکنند که این موضوع برای آنها دردسر بزرگی ایجاد خواهد کرد. در صورتی با درخواست پناهندگی شان موافقت شود، برای بازگشت به وطن دچار مشکل اساسی خواهند شد. زیرا ادعا کرده اند که در ایران در خطر هستند و به همین دلیل پناهندگی گرفته اند. بازگشت به ایران یعنی اینکه در دادگاه دروغ گفته اند و در آن کشور دچار مشکلات بسیاری خواهند شد حتی میتواند اقامتشان را باطل کند.

متقاضیان پناهندگی باید بدانند

اگر تصمیم به پناهندگی گرفتید، با فرض اینکه به سلامت به خاک کشور مقصد برسید، اگر ورودتان به کشور مقصد، غیر قانونی باشد شما مجرم هستید، اگر نتوانید کیس محکمی به دادگاه در کشور مقصد ارائه کنید و از کشور مقصد دیپورت شوید در ایران هم باید پاسخگوی مراجع قضایی برای خروج غیر قانونی تان باشید. اگر ورودتان قانونی باشد قطعا در دادگاه نخواهید توانست کیس محکمی برای دریافت پناهندگی ارائه دهید. توصیه میکنیم برای تمام مسیر، قانونی عمل کنید، مطابق قوانین ایران و کشور مقصد تا برای شما مشکلی ایجاد نشود. یعنی ویزای معتبر کشور مقصد را دریافت کنید و با پاسپورت و کاملا قانونی از کشور خارج شوید. قبل از اقدام برای پناهندگی، سایر روشهای مهاجرتی را نیز بررسی کنید. همیشه راه های ساده تری برای مهاجرت هست. معمولا کسانی که اقدام به پرداخت هزینه های کلان به دلالان پناهندگی میکنند شرایط دریافت ویزای معتبر و اخذ اقامت قانونی و شرایط بهتر را دارند. اما فریب جریان های خارج از کشور را میخورند. دلالان پناهندگی فقط به دنبال سود خودشان هستند. بسیار شنیدیم که خانم هایی به هدف پناهندگی از ایران خارج شده اند و خودشان را به کسانی سپرده اند که اصلا قابل اعتماد نیستند و البته هرگز به مقصد نرسیدند. تجارت برده و تجارت اعضای بدن انسان، بزرگترین خطر برای متقاضیان پناهندگی است. پس آگاهانه مهاجرت کنید...

اقامت های ارزان

این روزها روش هایی برای بهره مندی از اقامت کشورهای اروپایی شایع شده است که میتوان از این روشها به سرعت به اروپا رسید. اخذ اقامت تمکن مالی ترکیه یا اقامت تمکن مالی ترکیه، اقامت توریستی اتریش و اقامت توریستی اسپانیا میتواند شماره به سرعت به اروپا رساند. هزینه های اخذ اقامت بسیار پایین است.

اخذ اقامت ترکیه

در این اقامت شما مجاز خواهید بود برای یک سال در خاک ترکیه زندگی کنید. تحصیل فرزندان شما در ترکیه رایگان خواهد بود. آموزش اکادمیک رایگان زبان ترکی دریافت خواهید کرد. از سالن های ورزشی به رایگان استفاده میکنید. هزینه اخذ این اقامت برای هر نفر زیر 10000 لیر ترکیه میباشد. البته نیاز به اثبات تمکن مالی نیست و به سادگی قابل تحصیل است. برای این اقامت باید یک سفر در سال 2018 به ترکیه داشته باشید. اگر ندارید یک بار میتوانید تور استانبول بگیرید و با تور ارزان استانبول به ترکیه وارد شوید، خودتان را بیمه کنید و سپس وقت اداره امنیت بگیرید. سپس برای بار دوم با یک تور ارزان استانبول دیگر میتوانید وارد ترکیه شده و با حضور در اداره امنیت نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید. البته نه به این سادگی، اما تقریبا راه همین است. با اخذ اقامت ترکیه میتوانید حساب بانکی باز کنید، اجازه کار بگیرید، شرکت ثبت کنید، کارت اعتباری دریافت کنید و ...

اخذ اقامت اسپانیا

ساده ترین روش برای رسیدن به اسپانیا ارائه مدارک درامد 2500 یورو در ماه است و در نتیجه میتوانید اقامت توریستی اسپانیا را برای یک سال داشته باشید. مثل اقامت توریستی ترکیه، تحصیل فرزندان شما رایگان خواهد بود و از سایر مزایای اقامت در اسپانیا بهره مند خواهید شد.  البته اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک نیز میسر است.

اخذ اقامت اتریش

در اتریش هم مانند اسپانیا شما با ارائه مدارک برای درامد ماهانه 2500 یورو میتوانید اقامت توریستی یک ساله اتریش را داشته باشید و هر سال اقامت اتریش را تمدید کنید. در اقامت های توریستی فقط امکان کار برای یک شرکت یا شخص را ندارید مگر اینکه کارفرما برای شما اجازه کار بگیرد و ویزاتان را تغییر دهید. اما میتوانید شرکت ثبت کنید، خرید و فروش ملک انجام دهید. خودرو داشته باشید. ملک اجاره کنید. تحصیل کنید و اشتغال زایی کنید.

سولات شما

هر پرسشی در مورد مهاجرت و اخذ اقامت دارید میتوانید به انجمن تخصصی مهاجرت و اقامت موسسه حامی مهاجر مراجعه کنید و پس از درج سوالتان در دسته بندی مناسب آن، منتظر پاسخ کارشناسان متخصص مهاجرت باشید. البته شما هم میتوانید در این انجمن به سوالات دیگر هموطنان پاسخ دهید.

تور ارزان لحظه آخری

اگر قصد داشتید با خرید تور ارزان یا تور لحظه آخری وارد کشوری شوید و نسبت به اخذ اقامت ارزان آن کشور اقدام کنید میتوانید به سایت موسسه حامی مهاجر مراجعه کنید.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید. در بخش نظرات پاسخی دریافت نخواهید کرد.