پناهندگی ایرلند
امتیاز 2.67/5
مشاهده : 56 مرتبه
15 اسفند، 1397
علی کریمی
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.

پناهندگی ایرلند

برای درخواست پناهندگی ایرلند شما باید در این کشور باشید و درخواست خود را ارائه دهید. اداره حفاظت بین المللی پرونده شما را بررسی خواهد کرد و اگر درخواست شما موفق باشد، شما تحت حمایت دولت ایرلند قرار خواهید گرفت. شما می توانید درخواست پناهندگی داشته باشید، اگر شما در ایرلند هستید و به دلیل آزار و اذیت نمی توانید به کشور خود بازگردید.

بررسی و پردازش پناهندگی ایرلند

بررسی و پردازش پرونده شما ممکن است که هفته ها یا ماه ها طول بکشد و در این زمان به شما یک محل امن برای اقامت و دیگر خدمات اساسی داده می شود. شما به محض ورود به خاک ایرلند در فرودگاه یا مرز می توانید درخواست پناهندگی خود را ارائه کنید. کسانی می توانند درخواست پناهندگی ایرلند داشته باشند که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و نمی توانند به کشور خودشان بازگردند. هنگامی که درخواست پناهندگی می کنید، می توانید برای وضعیتی به نام حفاظت جانبی درخواست کنید. اگر درخواست شما رد شود، درخواست شما برای حفاظت جانبی در نظر گرفته خواهد شد.

فرآیند پناهندگی ایرلند

پس از ثبت درخواست پناهندگی ایرلند در دفاتر IPO، برای شما وقت مصاحبه رزرو خواهد شد و در صورت لزوم یک مترجم برای شما در روز مصاحبه حضور خواهد داشت. اولین مصاحبه برای جمع آوری اطلاعات اساسی در مورد شما می باشد و در طی مصاحبه دلیل شما برای پناهندگی را می پرسند. در مصاحبه دوم شما معمولا تنها بدون اعضای خانواده تان مصاحبه می شوید، مگر اینکه یک کودک باشید. اگر شما نیاز به مترجم داشته باشید، در روز مصاحبه حضور خواهد داشت. در مصاحبه دوم از شما درباره موضوعات زیر سوال خواهد شد:
 • چگونه در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید
 • چرا می ترسید که به کشور خود بازگردید
شما باید مدرکی داشته باشید که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید و می توانید برای حمایت از پرونده خود از آن استفاده کنید. اگر شما در مصاحبه شرکت نکنید و در عرض 3 روز کاری یک توضیح رضایت بخش ارائه نکنید، درخواست پناهندگی ایرلند شما رد خواهد شد.

قوانین پناهندگی ایرلند

قانون حفاظت بین المللی 2015 که در تاریخ 31 دسامبر 2016 به تصویب رسید، یک روش درخواست واحد برای حفاظت بین المللی را فراهم می کند. اداره حفاظت بین المللی (IPO) پرونده شما را بررسی خواهد کرد و هر گونه تصمیم منفی که توسط IPO گرفته شود، می توانید برای حفاظت از پرونده خود، درخواست تجدید نظر کنید. اگر درخواست شما مورد قبول باشد، وزیر دادگستری اعلام خواهد کرد که شما مورد حمایت دولت ایرلند قرار گرفته اید. اگر قبلا برای پناهندگی در یک کشور دیگر درخواست کرده اید، ممکن است به آن کشور بازگردید تا درخواست خود را پردازش کنید.

شرایط پناهندگی ایرلند

اگر شما زیر 18 سال سن دارید و تنها هستید، باید به هنگام ورود به ایرلند به افسران مهاجرت یا به افسران پلیس اطلاع دهید و اگر این کار را نکنید، باید در اسرع وقت به دفاتر IPO بروید. هنگامی که شما به دفاتر IPO مراجعه می کنید، باید مدارک مهمی را همراه داشته باشید. دولت ایرلند از برنامه حفاظت بین المللی استفاده می کند و 4000 پناهنده را تحت حفاظت قرار می دهد. شبکه ای از مراکز اضطراری و آشنایی در ایرلند وجود دارد که در آنها ارزیابی و تصمیم گیری های مربوط به وضعیت پناهندگی ایرلند صورت می پذیرد. شما می توانید در هر سنی برای پناهندگی ایرلند درخواست کنید. با این حال اگر شما کمتر از 18 سال سن دارید و تنها هستید، دولت ایرلند به شما کمک خواهد کرد که پناهندگی برای شما مفید است یا خیر.

افراد واجد شرایط پناهندگی ایرلند

 • افرادی که بدلیل آزار و اذیت نمی توانند به کشور خود بازگردند
 • نتوانید در هر بخشی از کشور خود با خیال راحت زندگی کنید.
 • از اینکه مقامات صلاحیت حفاظت از شما را ندارند، ناامید شده اید.
این آزار و اذیت باید یکی از موارد زیر باشد:
 • نژاد
 • دین
 • ملیت
 • نظرات سیاسی
 • عضویت در یک گروه اجتماعی خاص که شما را در معرض خطر قرار می دهد، مثلا جنسیت، هویت جنسیتی و ... .

حفاظت جانبی

اگر شما واجد شرایط پناهندگی نیستید و در صورتی که شما را به کشورتان بازگردانند آسیب جدی به شما وارد می شود، ممکن است به عنوان یک وضعیت حمایتی تحت حفاظت جانبی قرار بگیرید. به عنوان کسی که دارای حفاظت جانبی است، شما مجاز به اقامت ایرلند خواهید بود و بسیاری از حقوق مشابه مانند یک شهروند ایرلندی دریافت خواهید کرد.

اهداف بشردوستانه

اگر شما شرایط پناهندگی ایرلند یا حفاظت جانبی را نداشته باشید، ممکن است به شما اجازه داده شود که در ایرلند برای اهداف بشردوستانه یا دلایل دیگری بمانید. به عنوان کسی که توسط اهداف بشر دوستانه در ایرلند اقامت دارد، شما به بسیاری از حقوق مشابه یک شهروند ایرلندی خواهید رسید.

مدارک لازم پناهندگی ایرلند

 • پاسپورت و اسناد مسافرتی مانند بلیط
 • مدارک شناسایی برای شما (همسر و فرزندان در صورت جود) (از قبیل کارت شناسائی، گواهی تولد و ازدواج یا سوابق تحصیلی)
 • هر چیز دیگری که فکر می کنید به درخواست شما کمک می کند.
 توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.