اقامت ایتالیا

امتیاز 4.47/5
view مشاهده : 5170 مرتبه
ardate 27 اسفند، 1397
اقامت ایتالیا
درخواست اقامت ایتالیا جزو محبوب ترین و پرطرفدارترین، درخواست های اقامت در جهان است. جهت دریافت اقامت ایتالیا راه های متنوعی برای افراد با شرایط متفاوت وجود دارد که از جمله آن ها می توان به اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک، اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت، اقامت ایتالیا از طریق ازدواج، اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، اقامت ایتالیا از طریق کار و اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی اشاره کرد. در این مقاله راه های دریافت اقامت ایتالیا را به شما معرفی خواهیم کرد.

اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک

باید بدانید که اقامت ایتالیا از  طریق خرید ملک در نقاط مختلف ممکن است، قیمت ملک کم و یا زیاد باشد. خرید ملک در ایتالیا می تواند به صورت های مختلفی باشد، یعنی اگر فرد متقاضی خرید ملک در ایتالیا، دانشجو باشد می تواند ملکی را خریداری نماید که مختص دانشجویان می باشد و این امکان را نیز دارد که ملکی را خریداری کند که مختص افراد عادی باشد.

خرید ملک در ایتالیا

اگر خواستار اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک هستید، می توانید با خرید ملک در ایتالیا به هدف خود برسید و همچنین می توانید با خرید ملک در ایتالیا، نوعی سرمایه گذاری کنید. باید بدانید که اگر خواستار خرید ملک در ایتالیا هستید، می توانید از دولت ایتالیا وام خرید مسکن دریافت کنید و برای این کار باید فیش حقوقی بالای 1000 یورو داشته باشید.

اجاره ملک در ایتالیا

افراد برای اقامت ایتالیا می توانند تعداد زیادی ملک اجاره کنند، اما اجاره ملک بستگی به میزان درآمد افراد و همچنین محل و منطقه ای که ملک در آنجا واقع شده دارد. برای زندگی در ایتالیا به مبلغی در حدود 1200 تا 1500 یورو در ماه احتیاج خواهید داشت. قیمت اجاره ملک در ایتالیا حدود 250 تا 600 یورو می باشد، این میزان در شهرهای مختلف متفاوت است. دانشجویانی که در ایتالیا قصد اجاره ملکی را دارند، می توانند به صورت گروهی ملک را اجاره کنند تا هزینه های اجاره ملک برای افراد کاهش یابد.

اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت

برای اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت، باید درنظر داشته باشید که ثبت شرکت و تجارت در ایتالیا توسط 19 اتحادیه استانی و 13 مرکز منطقه ای انجام می پذیرد. اداره ثبت شرکت در ایتالیا وظیفه ارائه اطلاعات و خدمات ثبت شرکتی به تمام نفرات حقیقی و حقوقی که به صورت فعال، فعالیت می نمایند را دارد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای اقامت ایتالیا از طریق این نوع ثبت شرکت باید حداقل مبلغ 10000 یورو سرمایه گذاری کنید. در این نوع ثبت شرکت هیچ گونه محدودیتی برای تعداد سهام دار ایجاد وجود ندارد و هر تعداد سرمایه گذار که بخواهند، می توانند از این نوع ثبت شرکت انجام دهند. در ثبت شرکت با مسئولیت محدود، حساب رسی به صورت سالیانه انجام می پذیرد و برای ثبت شرکت، حداقل یک مدیر نیاز می باشد. این نوع ثبت شرکت در بین انواع ثبت شرکت در ایتالیا، دارای طرفدار زیادی می باشد.

ثبت شرکت سهامی عام

عموما شرکت های بزرگ و متوسط از این نوع ثبت شرکت استفاده می کند و حداقل مبلغ برای ثبت شرکت 120000 یورو می باشد. در ثبت شرکت سهامی عام، باید حداقل یک مدیر برای شرکت معرفی کنید و هیچ محدودیتی برای تعداد نفرات سهام دار وجود ندارد. حساب رسی شرکت، بعد از ثبت شرکت آغاز خواهد شد و شما می توانید با این نوع ثبت شرکت، اقامت ایتالیا را دریافت کنید.

ثبت شعب شرکت

در ثبت شعب شرکت باید یک مدیر معرفی شود. در صورتی که شرکت دوم در ایتالیا باشد و شرکت اول در کشوری دیگر باشد، باید تمام بدهی های مالیاتی را شرکت اول به عهده بگیرد. مراحلی که برای ثبت شعب شرکت باید سپری نمود، حساب شرکت باید همیشه حفظ شود، شعبه باید یک نماینده قانونی که در ایتالیا مستقر باشد را منصوب کند و شما به یک دفتر برای ثبت شعب شرکت نیاز دارید.

مدارک مورد نیاز ثبت شعب شرکت

 1. گواهی ثبت شرکت اول
 2. تفاهم نامه و اساسنامه
 3. اسامی مدیران شرکت

مزایای ثبت شرکت در ایتالیا

برای افرادی که می خواهند به شهرت چشمگیری برسند، ایتالیا بهترین گزینه برای اقدام می باشد. کشور ایتالیا نیز از سرمایه گذاران خارجی استقبال می نماید. از مزایای اصلی ثبت شرکت در ایتالیا:
 • دریافت اقامت ایتالیا
 • معافیت های مالیاتی محلی شرکت به مدت 10 سال در مناطق بیکاری بالا
 • کمک های مالی تحقیق و توسعه تا 50 درصد
 • وام های کم بهره برای شرکت های صادرات کالا

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

یکی از راه های اقامت ایتالیا از طریق ازدواج است. قانونی که در تاریخ 5 فوریه سال 1992 در ایتالیا اجرا شد، بیان می کند که مردها و زن های خارجی یا بی هویت همسر فرد مقیم ایتالیا ممکن است بعد از اینکه بطور قانونی در ایتالیا ساکن شد، برای اقامت در مدت حداقل شش ماه درخواست کند. اگر یک شخص ایرانی بخواهد با یک شخص ایتالیایی ازدواج کند و در خارج از کشور باشد، باید هم در کنسولگری کشور خود و هم در کنسولگری کشور ایتالیا ازدواجش را به ثبت برساند. اگر هر دو خارج از کشور هستند، برای ازدواج باید به کنسول گری ایتالیا مراجعه نمایند.

درخواست اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

متقاضی باید فرمی را پر کرده و چهار دلیل برای به جریان افتادن ویزای اقامت ایتالیا ارائه کند:
 • شناسنامه که توسط کشور مبدا صادر شده باشد.
 • سابقه کیفری صادر شده توسط کشور مبدا
 • رسید پرداخت 200 یورویی
 • کپی معتبر مشخصات متقاضی

مدارک لازم اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

 1. ارائه گواهی ازدواج معتبر
 2. عدم محکومیت به جرایمی که مجازات آن بیش از 3 سال حبس باشد.
 3. گواهی تاریخ اقامت قانونی در ایتالیا
 4. گواهی ازدواج صادره از منطقه ای که ازدواج ثبت گردیده
 5. گواهی حقوقی شهروندی همسر ایتالیایی
 6. گواهی طلاق (در صورت وجود)

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

یکی از راه های اقامت ایتالیا از طریق تحصیل می باشد. فرد برای اقامت ایتالیا، نیاز به پذیرش از کالج یا دانشگاه دارد که مدارک مورد نیاز و نامه پذیرش را به سفارت ایتالیا در کشور خود می برد و تحویل می دهد و درخواست ویزای تحصیلی می کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

در مقطه کارشناسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد، ولی تنوع رشته ها به زبان ایتالیایی بیشتر است. در این امکان جدید که برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا فراهم شده، دانشجویان می توانند در یک رشته مجاز و در تعداد محدودی از دانشگاه ها، به زبان انگلیسی تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان، معمولا دو مرتبه در سال امکان اقدام کردن وجود دارد که مربوط به ترم ژانویه و ترم سپتامبر می شود. معمولا در ترم سپتامبر دانشگاه ها تعداد رشته های بیشتری ارائه می کنند. مدت زمان این پروسه معمولا بین 3 تا 4 ماه به طول می انجامد.

تحصیل در مقطع دکترا

در صورتی که جهت دوره دکترا قصد ادامه تحصیل دارید، اقدام کردن محدود به دوره زمانی خاصی نمی شود و در هر دوره ای از سال می توانید اقدام کنید.

ساعات کار و حقوق کار دانشجویی در ایتالیا

به طور معمول بین 10 تا 30 ساعت در هفته اجازه کار برای دانشجویان در نظر گرفته می شود، بسته به مقطع تحصیلی شما ممکن است این ساعات تغییر کند. معمولا حقوق دانشجویان ساعتی بین 8 تا 12 یورو متغیر است.

اقامت ایتالیا از طریق کار

برای اقامت ایتالیا از طریق کار، باید شخصی به عنوان کارفرما در کشور ایتالیا شما را استخدام کند. پروسه کار بدین صورت است که اول آگهی به مدت 3 ماه در کشور ایتالیا ثبت می شود و اگر شخصی برای شغل یافت نشود، این آگهی به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی می شود و اگر باز هم شخص مورد نظر یافت نشود، آن وقت آگهی در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ثبت می شود و شما می توانید متقاضی این آگهی باشید. باید مدرک بین المللی هر رشته ای که می خواهید در آن کار کنید را بگیرید. لازم به ذکر است، اشخاصی که موفق به دریافت ویزای کار ایتالیا می شوند، پس از گذشت چهار سال کار در ایتالیا و پرداخت مالیات و حق بیمه به دولت ایتالیا، می توانند درخواست اقامت ایتالیا را به صورت دائم از دولت ایتالیا داشته باشند.

ویزای کاری ایتالیا

این نوع ویزا اجازه 2 سال زندگی در ایتالیا را به فرد اعطا می کند. برای اخذ ویزای کاری، شخص باید گواهی اشتغال به کار خود را با نام خود و با امضای کارفرما ارائه کند. وقتی که برای ویزای سلامت درخواست می دهند، شخص باید گواهی درمان خود و پروسه آن را ارائه نماید. چنین گواهی و سندی باید توسط مراکز دولتی و یا توسط موسسه خصوصی تایید شود و توسط سفارت ایتالیا در کشور متقاضی به تصویب و تایید برسد.

مجوز سکونت در ایتالیا

بعد از 8 روز اقامت ایتالیا، یک ساکن غیر عضو اتحادیه اروپا باید برای کسب اقامت ایتالیا بر طبق هدف مشخص شده در ویزای خود درخواست دهد. این کار را می توان از طریق دفاتر پلیس که مسئول محل سکونت شخص است انجام داد. بعد از گذشت یک هفته، پاسخ اعلام خواهد شد.

مشاغل مورد نیاز اصلی ایتالیا

 • سرامیک
 • مواد شیمیایی
 • صنعت مد
 • مواد غذایی
 • آهن و فولاد
 • ماشین آلات
 • وسایل نقلیه موتوری
 • تولید پارچه
 • گردشگری

مدارک لازم اقامت ایتالیا از طریق کار

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد اقامت در کشور ایتالیا همراه با امضای فرد متقاضی
 • پر کردن فرم کار
 • ارائه سوابق کاری یا مدارک تحصیلی مربوط به شغل

اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی

اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی بدین صورت است که فرد متقاضی پناهندگی هنگام ورود به ایتالیا باید درخواست پناهندگی خود را در یک مرکز پلیس و یا اداره دولتی پلیس کشور یا Questura ثبت کند. فرد باید در Questura دو مصاحبه را بگذراند. در ملاقات اول از شما انگشت نگاری می کنند و ماموران عکس شما را می گیرند، ولی در ملاقات دوم باید سرگذشت شخصی تان را بیان کنید. یک سند که شما را به عنوان متقاضی پناهندگی به رسمیت بشناسند، به شما داده خواهد شد. شما در هنگام بررسی تقاضای پناهندگیتان به یک مرکز ابتدایی پذیرایی یا مرکز پذیرایی از درخواست دهندگان فرستاده خواهید شد. کل مدت زمان بررسی درخواست پناهندگی در ایتالیا نزدیک به 9 ماه طول می کشد. اگر درخواست پناهندگی شما رد شد، می توانید از یک دادگاه خاص درخواست تجدید نظر کنید.

جواب درخواست اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی

کمیسیون پناهندگی بعد از بررسی درخواست شما یکی از جواب های زیر را به شما ابلاغ خواهد کرد:
 • پذیرش درخواست پناهندگی
 • رد درخواست پناهندگی
 • حمایت تکمیلی
 • حمایت بشر دوستانه

پذیرش درخواست پناهندگی ایتالیا

در این حالت شما از پناهجو به پناهنده تبدیل شده اید و دولت مسئولیت نگهداری و خدمات رسانی به شما را دارد. به شما اجازه کار و زندگی داده می شود و همچنین مدارکی که نشان دهنده اجازه حضور شما به عنوان پناهنده در ایتالیا است، برای شما صادر می شود.

رد درخواست پناهندگی ایتالیا

وقتی که درخواست پناهندگی شما مورد قبول واقع نشود، طی مراحل اداری دستور خروج شما از ایتالیا صادر می گردد، ولی شما می توانید درخواست تجدید نظر کنید و اگر دلایلی مانند نداشتن مدرک کافی عنوان شده است، می توانید مدارک بیشتری در اختیار آنان قرار دهید.

حمایت تکمیلی دولت ایتالیا

اگر درخواست پناهجو رد شود، اما بازگشت به کشورش باعث خطرات جدی شود، پناهجو مشمول پناهندگی تکمیلی می شود. این حمایت مدت محدودی دارد و همچنین محدودیت هایی هم نسبت به پناهندگی عادی دارند. تعداد زیادی از افراد که در بحران های اخیر خاورمیانه، اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی را انتخاب کرده بودند، تحت حمایت تکمیلی و یا بشر دوستانه قرار گرفته اند.

حمایت بشر دوستانه ایتالیا

اگر درخواست پناهنده طی روال معمولی رد شده باشد، ممکن است، اداره مهاجرت به خاطر دلایل بشر دوستانه به برخی از پناهجویان که شرایط مناسبی ندارند یا زیر سن قانونی هستند، پناهندگی اعطا کند. این مورد تحت نام پناهندگی بشر دوستانه شناخته می شود.
 
 • در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید در بخش نظرات پاسخی دریافت نخواهید کرد.

 • جهت ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید