پناهندگی اسپانیا
امتیاز 2.8/5
مشاهده : 179 مرتبه
19 اسفند، 1397
سجاد کوچکی
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
 
اگر هدف شما کسب اطلاعات راجع به پناهندگی اسپانیا است، همچنین شرایط و مراحل پناهندگی اسپانیا ، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

درخواست پناهندگی اسپانیا

در هر بازرسی مرزی در اسپانیا، پناهجویان می توانند هنگام رسیدن اعلام درخواست پناهندگی اسپانیا را به پلیس مرزی ارائه دهند. کل پروسه پناهندگی اسپانیا محرمانه است و هر کسی با پناهجو در اسپانیا صحبت می کند (پلیس، کارمندان دولت، مترجمان، وکیل) تحت تعهدی قانونی هستند که باید همه چیز را با اعتماد به نفس کامل بیان کنند. همچنین متقاضیان پناهندگی اسپانیا نمی توانند به کشور خود بازگردند تا تصمیم در مورد پرونده شان گرفته شود. مدارک مورد نیاز جهت درخواست پناهندگی اسپانیا به این صورت است که اولین سندی که دریافت خواهند کرد، مصاحبه پناهنده با مصاحبه کننده ای در اسپانیا است که اولین کاری که انجام می دهند، یک سند سفید حاوی جزئیات و عکس شخصی را در اختیار پناهنده قرار می دهد و تائید می کند که پناهجو مجاز به اقامت در اسپانیا است. پناهجو به محض پذیرش درخواست پناهندگی اسپانیا، یک سند قرمز دریافت خواهد کرد که برای مدت 3 تا 6 ماه معتبر و قابل تمدید است. هنگامی که این دوره تمام شد، پناهندگان اجازه کار در اسپانیا را دریافت خواهند کرد. متقاضیانی که وضعیت نامعلوم دارند، یک سند سبز حاوی عکس و شماره شناسه اقامت خود دریافت خواهند کرد اما اجازه کار در اسپانیا را ندارند. در صورت تمایل می توانید شرایط پناهندگی دانمارک ، پناهندگی آمریکا و پناهندگی کانادا را بررسی کنید. 

شرایط پناهندگی اسپانیا

شرایط پناهندگی اسپانیا به چند دسته تقسیم می شوند.

مرحله تقاضا در مرز

از جمله موارد شرایط پناهندگی اسپانیا مرحله تقاضا در مرز است که اگر متقاضی نتواند خود را به داخل کشور اسپانیا برساند، می تواند درخواست خود را در مرز ثبت کند. وزارت کشور در عرض 4 روز به درخواست فرد رسیدگی خواهد کرد و اگر درخواست رد شود، امکان بررسی مجدد وجود دارد که در عرض 2 روز باید درخواست مجدد بررسی به وزارت کشور از سوی متقاضی ارسال شود.

مشمولیت

یکی دیگر از شرایط پناهندگی اسپانیا مشمولیت از شرایط است و زمانی که درخواست متقاضی در مرز اسپانیا پذیرفته می شود توسط وزارت کشور بررسی می گردد. وزارت کشور ظرف مدت 6 ماه نتیجه نهایی را اعلام می نماید.

رد شدن پرونده

در صورت رد شدن پرونده پناهندگی اسپانیا، متقاضیان باید کشور را ترک کنند، مگر اینکه نوعی اجازه اقامت داشته باشند. همچنین پناهندگان می توانند در برابر رد درخواست خود در مورد پناهندگی اسپانیا در دادگاه تجدید نظر اعتراض کنند.

قبولی پرونده

بعد از قبول شدن درخواست پناهندگی اسپانیا به شما بمدت 5 سال حق اقامت داده می شود و شما می توانید مانند هر شهروند اسپانیایی کار و یا تحصیل کنید و یا تقاضای دریافت بیمه های اجتماعی کنید. همچنین در صورتی که پس از پایان پنج سال از حق اقامت دائم برخوردار شدید، می توانید برای دریافت تابعیت نیز اقدام کنید. حق اقامت دائمی در صورتی به شما داده می شود که دلایل قبولی پرونده پناهندگی اسپانیا هنوز هم برای شما صادق باشد.

قانون پناهندگی اسپانیا

قانون پناهندگی اسپانیا به سه دسته تقسیم می شود:
 
1-حمایت عادی از پناهجویان
 
2-حمایت تکمیلی از پناهجویان
 
3-حمایت ویژه از پناهجویان به دلایل بشر دوستانه
 
قانون پناهندگی اسپانیا، امکانی برای سفیران اسپانیایی در خارج از کشور فراهم کرده تا بتوانند درخواست پناهندگی را به دولت اسپانیا اعلام کنند. وزارت کشور اسپانیا درخواست پناهجو را بررسی می کند و طی 3 تا 5 ماه تصمیم گیری اتخاذ می شود. مدارک مورد درخواست از پناهجو کارت شناسایی، خدمات، اجتماعی، مدارک تحصیلی و مراقبت های بهداشتی است. یکی دیگر از قوانین پناهندگی اسپانیا حق و حقوق پناهندگان است که حق دریافت کمک قانونی، وکیل و یک مترجم را دارند. از جمله قوانین پناهندگی اسپانیا این است که پناهندگان این حق را دارند که در خاک اسپانیا اقامت کنند و همچنین از حقوق زیر برخوردار باشند:
  • صدور مدارک شناسایی
  • استفاده از خدمات اجتماعی
  • اجازه کار و اقامت قانونی
  • حق پیوستن به خانواده
  • حق انتقال و جابه جایی
  • دسترسی به اطلاعات راجع به حقوق حمایت بین المللی
  • استفاده از برنامه های اجتماعی

سوالات متداول پناهندگی اسپانیا

چه کسی واجد شرایط درخواست پناهندگی اسپانیا می باشد؟
بر اساس قانون تنظیم مقررات اسپانیا در سال 2009، هر کسی که به علت نژاد، مذهب، ملیت، دیدگاه های سیاسی، متعلق به گروه خاص اجتماعی، جنسیت یا گرایش جنسی، مورد آزار و اذیت در کشور خود مواجه شود، واجد شرایط پناهندگی اسپانیا می باشد.
کجا می توانم درخواست پناهندگی اسپانیا را ارسال کنم؟
واجد شرایط ها می توانند در هر بازرسی مرزی در اسپانیا، در بنادر و فرودگاه، در پناهگاه ها، می توانند درخواست خود را ارسال کنند.
آیا می توانم پناهندگی اسپانیا را از خارج اسپانیا درخواست کنم؟
بله. کشور اسپانیا سفیرانی در خارج کشور قرار داده که بتوانند درخواست متقاضی را به اسپانیا ارائه کنند.
مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی اسپانیا چیست؟
مراحل رسیدگی قرار ملاقات برای مصاحبه و ارسال مدارک می باشد.
آیا روند پناهندگی اسپانیا محرمانه است؟
بله. کل پروسه محرمانه است و هر کسی که با شما صحبت می کند، تحت یک تعهد قانونی است. تنها کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، از ادعای پناهندگی شما مطلع می شوند.
آیا می توانم از وکیل یا مترجم کمک بگیرم؟
بله. پناهندگان حق دریافت کمک قانونی و مترجم را دارند.
درخواست من برای پناهندگی چه چیزی را به من واگذار می کند؟
تقاضای پناهندگی اسپانیا به شما اجازه می دهد در حالی که پرونده شما در حال بررسی است، در اسپانیا بمانید. دریافت کمک قانونی، مراقبت های بهداشتی، دریافت مزایای خاص اجتماعی از مزایای پناهندگی اسپانیا می باشد.
بعد از درخواست پناهندگی اسپانیا چه اسنادی دریافت می کنید؟
اولین سند، فرم مصاحبه با سازمان OAR است. بعد از مصاحبه، سندی سفید حاوی جزئیات و عکس خود دریافت می کنید. بعد از تائید درخواست شما سندی قرمز دریافت خواهید کرد.
چه مزایای اجتماعی دریافت می کنید؟
دولت اسپانیا برنامه رفاهی برای پناهجویان بدون منابع مالی در نظر گرفته است که از جمله آنها مسکن، نگهداری، مشاوره و مراقبت های اجتماعی برای 6 ماه بعد از ارسال درخواست می توان اشاره نمود.
چه زمانی و چه کسی در مورد پرونده تصمیم می گیرد؟
هنگامی که پرونده پناهندگی اسپانیا شما در حال بررسی باشد حداکثر زمان تصمیم گیری 6 ماه خواهد بود. تصمیم گیرنده پرونده شما دولت اسپانیا می باشد.
حمایت فرعی چیست؟
حمایت فرعی برای افرادی که قادر به بازگشت به کشور خود نیستند و به دلیل خطر واقعی آسیب رساندن به آنها، مانند مجازات اعدام، شکنجه، رفتار غیر انسانی یا تحقیر آمیز و یا تهدید جدی زندگی و اندام، خشونت بی رحم ناشی از شرایط درگیری های داخلی، می باشد.
اگر پناهندگی اسپانیا را بدست آوریم، این به معنای ملیت اسپانیا است؟
خیر. اگر پناهندگی اسپانیا را بدست آورید، شما می توانید در عرض پنج سال زندگی در اسپانیا درخواست ملیت اسپانیایی کنید.
چه تعدادی برای پناهندگی اسپانیا اقدام کرده اند؟
اسپانیا بیش از 10000 درخواست در طول 9 ماه اول سال 2015 دریافت کرده است. در سال 2014 کشور اسپانیا بیش از 5000 دریافت کرده است.
چه تعداد از درخواست های پناهندگی اسپانیا مورد قبول واقع می شود؟
طبق گزارش UNHCR در سال 2014 از بیش از 5000 پرونده 43.3% پرونده ها پذیرفته شده و 56.7% پذیرفته نشده اند.
چه اتفاقی می افتد اگر درخواست پناهندگی پذیرفته نشود؟
در این صورت شما باید خاک اسپانیا را ترک کنید، مگر این که شما نوعی اجازه اقامت داشته باشید. همچنین می توانید در برابر رد درخواست در دادگاه تجدید نظر کنید.
 
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.