پناهندگی سوئیس

امتیاز 4.79/5
ardate 7 خرداد، 1398
پناهندگی سوئیس
اگر شما به علت نژاد، مذهب، ملیت یا عدم آزادی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید، می توانید برای پناهندگی سوئیس درخواست کنید. از دلایل دیگر برای درخواست پناهندگی سوئیس ، ممکن است دیدگاه های سیاسی شما یا وابستگی به یک گروه اجتماعی خاص باشد. افرادی که کشور خود را ترک کرده اند و قصد دارند برای پناهندگی سوئیس اقدام کنند، در معرض خطر جدی قرار ندارند و بنابراین برای پناهندگی مناسب نیستند.

شرایط پناهندگی سوئیس

درخواست پناهندگی سوئیس را می توان به صورت شفاهی یا به صورت کتبی به کنترل مرزی در یک فرودگاه سوئیس یا به مرکز پناهندگی فدرال ارائه کرد. درخواست پناهندگی فقط در مرز سوئیس یا در خاک سوئیس ارائه می شود. اگر چه درخواست های پناهندگی سوئیس به مقررات رسمی محدود نمی شوند، متقاضیان باید هر زمان که ممکن باشد، مدارکی که نشان دهنده آزار و اذیت می شود را ارائه کنند. هر کس که از آزار و شکنجه رنج می برد، می تواند درخواست پناهندگی سوئیس را داشته باشد، اما متقاضیان باید وضعیت پناهندگی خود را ثابت کنند. پناهجویان برای بررسی تمام مدت پرونده پناهندگی، می توانند اعضای خانواده خود را همراه خود نداشته باشند.

درخواست های پناهندگی سوئیس

درخواست های پناهندگی سوئیس توسط اشخاصی که از سوی مرزهای کنترل شده وارد سوئیس شده اند یا اتباع خارجی که رسما در سوئیس اقامت دارند، ثبت خواهد شد. اکثر پناهجویان از کنترل مرزی فرار می کنند و به طور غیر قانونی وارد سوئیس می شوند. تغییرات سیاسی در یک کشور ممکن است به این معنا باشد که شهروندان این کشور که به طور موقت در سوئیس ساکن هستند، خطر آزار و اذیت سیاسی در مورد بازگشت به کشور خود داشته باشند. افرادی که چنین شرایطی دارند، می توانند در یکی از شش مراکز پناهندگی سوئیس درخواست خود را اعلام کنند. با این حال، این پناهجویان ممکن است تا زمان اتمام رسیدگی به پروندشان، تحت اقامت موقت دولت سوئیس قرار گیرند.

نمایندگی دیپلماتیک پناهندگی سوئیس

در مورد تعیین وقت برای نمایندگی دیپلماتیک، شما می توانید یک پرسشنامه ارسال کنید. شما باید پرسشنامه را پرکنید و همراه با فرم درخواست ویزا به ملاقات افسر اطلاعاتی بروید. اگر مجبور هستید قبل از اینکه مصاحبه خود را برای درخواست ویزا انجام دهید، خاک کشورتان را ترک کنید، قطعا باید این موضوع را در پرسشنامه مطرح کنید. اساسا صحبت کردن برای ویزاهای بشر دوستانه هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود. 

ویزای بشر دوستانه

در حال حاضر تنها تعداد بسیار کمی از ویزاهای بشر دوستانه در سوئیس صادر می شوند. اگر فردی به طور جدی و تحت تهدید مستقیم قرار داشته باشد، ویزای بشردوستانه می تواند صادر شود. فرد متقاضی باید در وضعیت اضطراری خاص باشد که می تواند منجر به اقدامات جنگی یا تهدید مستقیم فرد شود. درخواست برای ویزای بشر دوستانه باید به صورت شخصی در نمایندگی دیپلماتیک سوئیس در خارج از کشور ارائه شود. به عنوان قاعده باید یک قرار ملاقات برای این منظور برگزار شود، اما ایمیل ساده ترین راه برای انجام این کار است. شما می توانید در نامه الکترونیکی خود، اعلام کنید که برای ویزای بشر دوستانه درخواست می کنید و اطلاعات خود را ارسال کنید( نام خانوادگی، نام، تاریخ تولد). همچنین در نامه خود می توانید، اطلاعات اعضای خانواده خود را نیز ارسال کنید. از آنجاییکه تعداد بسیار کمی ویزای بشر دوستانه صادر می شود و شانس دریافت چنین ویزایی بسیار کم است، برای افرادی که خطرات مربوط به یک برنامه را در نظر می گیرند بسیار مهم است که به عنوان مثال به کشور همسایه خود سفر کنند، اگر نمایندگی دیپلماتیک سوئیس در کشورشان وجود نداشته باشد. 

اثرات روش دوبلین بر پناهندگی سوئیس

کشورهای عضو دوبلین تعیین خواهند کرد که کدام عضو دارای مجوز برای پردازش درخواست پناهندگی می باشد. این از پناهجویانی که از چندین کشور مختلف درخواست پناهندگی می کنند، جلوگیری می کند.

قوانین پناهندگی سوئیس

بر اساس قوانین پناهندگی سوئیس ، موارد ویژه در صورت عدم اعتبار اگر به طور ذاتا متناقض هستند و با واقعیت ها مطابقت نداشته باشند یا بر اساس شواهد جعلی باشند، معتبر نیستند. تحت قانون پناهندگی سوئیس ، درخواست های پناهندگی نمی تواند از خارج از کشور ارسال شود. با این حال اتباع خارجی که به دلایل قانع کننده می خواند کشور خود را ترک کنند، ممکن است برای ورود به سوئیس به یک ویزا نیاز داشته باشند که می توانند آن را از نمایندگی دیپلماتیک، سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست کنند. اگر متقاضی پناهندگی سوئیس در معرض خطر جدی باشد، ممکن است ویزای مربوط به بشر دوستانه به وی اعطا شود. نمایندگی دیپلماتیک که درخواست ویزا را دریافت می کند، بررسی می کند که آیا فرد شرایط دریافت ویزای بشر دوستانه را دارد یا خیر. در صورت شک و تردید برای بررسی پرونده، درخواست ها به دبیرخانه امور مهاجرت در برن ارسال خواهند شد. اگر متقاضی به طور منطقی نتواند در کشور خود زندگی کند، مقامات سوئیس ویزای ورودی را برای وی صادر می کنند.

روش های پناهندگی سوئیس

صرف نظر از روش ورود، پناهجویان باید به یکی از شش دبیرخانه های دولتی مراجعه کنند و درخواست خود را ارائه کنند. سپس متقاضیان برای اطلاعات شخصی، برنامه سفر و انگیزه پناهندگی خواسته می شوند. از آنها اثر انگشت و عکس گرفته می شوند تا تعیین کنند که آیا در گذشته با نام مستعار دیگری برای پناهندگی سوئیس درخواست نکرده باشند. مقامات سوئیس نیز بررسی خواهند کرد که آیا اثر انگشت متقاضی در یک پایگاه داده از سوی یک کشور اتحادیه اروپا، نروژ، لیختن اشتاین یا ایسلند در حال حاضر ثبت شده است. در ماه ژوئن 2016 رای دهندگان سوئیس از برنامه های دولت برای تسریع روند رسیدگی به پناهندگی سوئیس حمایت کردند. این اقدامات از ماه مارچ 2019 اجرایی شده است. اکثر پرونده های مربوط به پناهندگی ساده تر در مراکز پذیرش فدرال جدید که می توانند تا ظرفیت 5000 پناهجو را داشته باشند، مورد رسیدگی قرار می گیرند. پناهجویان در این مراکز مراقبت های بهداشتی رایگان دریافت خواهند کرد.

مراکز فدرال پناهندگی سوئیس

متقاضیان پناهندگی سوئیس در مراکز پذیرش فدرال طی مراحل پناهندگی قرار می گیرند. به استثنای اقدامات تحقیقی اضافی (پروتکل گسترده) سوئیس قصد دارد پرونده های پناهندگی را ظرف 140 روز تعیین کند. مراکز پذیرش فدرال علاوه بر محل اقامت پناهجویان، مراکز اداری را برای افسران شنوایی، مترجمان، مدارک تایید شده و نمایندگان قانونی اداره می کنند. برای جلوگیری از ورود تروریست ها به سوئیس تحت پوشش پناهندگی سوئیس ، دبیرخانه امور مهاجرت دولتی تمام درخواست های پناهندگی را از کشورهای با خطر بالا به سرویس اطلاعاتی فدرال منتقل می کند. در سال 2018 درخواست پناهندگی سوئیس حدود 15.255 نفر اعلام شد که این رقم نسبت به سال 2017 حدود 15.7% کمتر اعلام شد.

وضعیت متقاضیان خارجی پناهندگی سوئیس

پناهندگان خارجی که کمک های اجتماعی دریافت می کنند، ممکن است مجاز به شرکت در برنامه های ادغام یا آموزش شغلی باشند. اگر این کار را بدون دلیل خوب انجام ندهند، مزایای کمک اجتماعی ممکن است کاهش یابد. متقاضیان در سه ماه اول پس از ارسال درخواست پناهندگی سوئیس اجازه کار ندارند. حتی ممکن است این زمان به شش ماه نیز افزایش یابد. پناهندگان شناخته شده (دارای مجوز B یا C) ممکن است اعضای خانواده خود را به سوئیس بیاورند، اگر هیچ دلیلی برای جلوگیری از انجام این کار وجود نداشته باشد. پناهندگان شناخته شده که مجوز F را دریافت می کنند (به صورت موقت پذیرفته شده اند)، باید حداقل 3 سال بعد از ارسال درخواست برای احضار خانواده، برای فرزندان زیر 18 سال و همسرشان منتظر بمانند.

رد درخواست پناهندگی سوئیس

به طور معمول به پناهجویانی که درخواستشان رد شده است، یک دوره زمانی برای ترک سوئیس داده می شود که ممکن است بین چند روز تا شش ماه مهلت داده شود. اگر متقاضی پناهندگی سوئیس پس از این مهلت کشور را ترک نکند، پلیس وی را مجبور به ترک خاک سوئیس می کند. برای هر کسی که در سوئیس به طور غیر قانونی حضور دارد، جستجو خواهند کرد.

اعتراض به رد درخواست پناهندگی سوئیس

اعتراض به رد درخواست پناهندگی سوئیس می تواند ظرف 30 روز به دبیرخانه امور مربوط به مهاجرت ارائه شود. دبیرخانه امور مهاجرت برای بررسی حکم که مورد تجدید نظر قرار می گیرد 200 فرانک سوئیس (196 دلار آمریکا) از متقاضیان درخواست می کند و این مبلغ بستگی به تعداد متقاضیان ویزا دارد.
 

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.