کار در ترکیه 2019

امتیاز 4.65/5
view مشاهده : 7318 مرتبه
ardate 20 اسفند، 1397
کار در ترکیه 2019
شرایطی برای کار در ترکیه وجود دارد، می‌توانید با رعایت کردن آنها و درخواست ویزای کار در ترکیه ، در آن کشور مشغول به کار شوید. فرصت‌های شغلی برای خارجی‌ها در ترکیه محدود است. مهاجران خارجی‌ در شغلهای پزشکی یا حقوقی نمی‌توانند مشغول به کار شوند و بسیاری از کارهایی که در دسترس هستند حقوقشان ناچیز است. قانون مشابهی که خارجیان را از کار در پزشکی و حقوق منع می‌کند، همینطور مشخص می‌کند در صورت داشتن کسب و کار برای خودشان، چه محصولاتی را اجازه دارند بفروشند. به این علت است که بعضی از محصولات (مانند خطوط تلفن ثابت) در انحصار دولت ترکیه هستند، اگرچه در حال حاضر بسیاری از این محصولات انحصاری تنظیم شده‌اند. خارجی‌هایی که با ساکنین ترکیه ازدواج کرده‌اند یا تابعیت ترکیه را دارند شامل محدودیت قوانین کار نمی‌شوند، هرچند اگر آنها به زبان ترکی روان صحبت نکنند، گزینه‌های آنها هم محدود خواهد بود.

بازار کار در ترکیه برای خارجیها

اکثر خارجی‌هایی که در ترکیه مشغول به کار هستند، با امنیت کار می‌کنند. بسیاری از خارجیان به شعبه‌های ترکی شرکتهای خارجی، سفارت خانه‌های خارجی یا سازمانهای غیردولتی (NGO) اختصاص داده شده‌اند، آنها کسانی هستند که ممکن است زمان سختی برای امرار معاش داشته باشند. بخش‌های اقتصادی ترکیه با بیشترین فرصت برای خارجیها، آموزش و گردشگری هستند.
  • مشاغل آموزش زبان در سرتاسر ترکیه زیاد است، در حالیکه آنها پول خیلی خوبی پرداخت نمی‌کنند، آنها در حد گذراندن زندگی پول پرداخت می‌کنند. اگر شما انگلیسی روان صحبت می‌کنید، ممکن است بتوانید تدریس خصوصی انگلیسی داشته باشید (در حدود 30 لیر ترکیه در ساعت درآمد خواهید داشت).
  • کار در گردشگری به لحاظ مالی سخت‌تر است: در حالیکه انگلیسی زبانان مورد نیاز هستند، اکثر کارفرمایان (حداقل در رستوران، کافه‌ها و مغازه‌های دیگر) از آنچه که برای پوشش دادن هزینه زندگی لازم است، پول زیادی ارائه نمی‌دهند. مشاغل در هتل‌ها و استراحتگاه‌ها حقوق بهتری دارند اما آنها کمتر شایع هستند.
  • برخی از خارجیانی که کشور را می‌شناسند، پایتخت را برای باز کردن آژانس‌های مسافرتی شخصی انتخاب می‌کنند. در حالیکه بسیاری از اینها موفق هستند، مثل همه سرمایه‌گذاریهای کوچک تجاری، آنها به آسانی خودشان را نمی‌بازند یا ترسو نیستند.
  • خارجیها همچنین می‌توانند به عنوان روزنامه‌نگار یا پرستار بچه در ترکیه کار کنند، هرچند شغل‌های روزنامه نگاری نسبتاً کمیاب است و موقعیت پرستاری بچه‌ها خواهان زیادی دارد.
صرف‌نظر از جایی که می‌خواهید کار کنید، تسلط بر زبان ترکی یک سرمایه و دارایی بزرگ است.
 

به دنبال کار در ترکیه، چگونه در ترکیه کار کنیم؟

بهترین کار این است قبل از رسیدن به ترکیه یک شغل را برای خود پیدا کنید، نه فقط به خاطر آرامش ذهنی خود، بلکه برای بدست آوردن به موقع ویزا و مجوز می‌باشد. اگر شما به دنبال تدریس زبان انگلیسی هستید، سایت ها، از قبیل TEFL (آموزش زبان به افرادی که در کشورهای غیرانگلیسی زبان زندگی می‌کنند) و Dave´s ESL Cafe لیست‌های جدیدی از مشاغل را ارائه می‌کنند. روزنامه ها و مجلات بین‌المللی با بخش‌های آگهی ممکن است لیستهای شغلی را داشته باشند. اگر قبل از ورود به ترکیه، شغلی نداشته باشید، برای یک ماجراجویی خودتان را آماده کنید.

کار نیمه وقت

کار نیمه وقت بخصوص در گردشگری، در سراسر ترکیه در دسترس است. برای به حداکثر رساندن شانس خود برای یافتن کار، در مارس یا آپریل، به ترکیه بیایید. این به شما زمانی را برای پیدا کردن چیزی قبل از شروع گردشگری میدهد. اگر شما در یک شهر بزرگ کار می‌کنید، ممکن است آگهی‌های استخدام در خوابگاه‌های دانشجویی پیدا کنید. در غیر اینصورت، کافه‌ها، رستورانها، هتل‌ها و کلوب‌ها را ببینید،هرجا که ممکن است نیاز به نیرو داشته باشد. حتی اگر یک کسب و کار دارای فرصتهای تبلیغاتی نباشد، مالک میتواند به این فرصت بپرد و یک کارمند خارجی را استخدام کند.
شما برای این نوع کار پول خوبی را دریافت نمی‌کنید و درنتیجه بهترین کار برای جوانانی است که به دنبال صرفه‌جویی نیستند. به عنوان نمونه اگر شما در بار کار کنید، شما می‌توانید به اندازه کافی پول اجاره بدهید و بقیه را در الکل بدست آورید! همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از مشاغل نیمه وقت به صورت نقدی پرداخت می‌شود و کارفرمایان از ویزای کار حمایت نمی‌کنند. این به طور کلی مشکل نیست (پلیس ترکیه نگرانی های مهاجرتی را دنبال می‌کند) شما باید آگاه باشید که در بسیاری از موارد شما به طور قانونی کار می‌کنید و نباید انتظار حمایت از کارفرمایان نادرست را داشته باشید.

آموزش زبان انگلیسی در ترکیه

اگر نمی‌توانید قبل از اینکه به ترکیه برسید، شغل معلمی را بدست آورید، احتمالاً باید از مدارس به صورت شخصی بازدید کنید و از آنها در مورد مسائل مربوطه سوال کنید. بهترین موقعیت‌ها (از لحاظ مدرسه و حقوق) به مدارک رسمی و گواهی نامه تدریس نیاز دارند، اما موقعیت‌های دیگری نیز برای متقاضیانی که واجد شرایط کمتری هستند، وجود دارد. اگر شما احساس می‌کنید که فاقد صلاحیت هستید به چند آموزشگاه (مدارس خصوصی) سر بزنید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت، یک کپی از مدرکتون، گواهی نامه تدریس (در صورت امکان)،رزومه و یک عکس با سایز پاسپورت همراه دارید. آموزشگاه‌ها اغلب معلمان بدون گواهی نامه رسمی تدریس را استخدام می‌کنند. در نهایت مدارس زبان کوچکتر و خصوصی‌تر را چک کنید. صدها مورد از اینها در سراسر ترکیه وجود دارد، در حالیکه برخی از آنها به شدت به مدارک رسمی نیاز دارند، و برخی دیگر با شخصیت اجتماعی و مدرک دانشگاهی راضی خواهند بود. همانند کار نیمه وقت آگاه باشید که بسیاری از مدارس زبان (خصوصا مدارس کوچکتر) ممکن است از ویزای کاری حمایت نکنند. اگر این مورد اتفاق بیفتد شما باید هر سه ماه ترکیه را ترک کنید و سپس مجدداً به ترکیه بیایید تا بصورت قانونی بتوانید در کشور باقی بمانید. دقت کنید که بپرسید آیا قبل از اینکه شغلی را قبول می‌کنید اجازه کار دریافت خواهید کرد یا خیر.
 

مشاغل دیگر در ترکیه

فرم‌های دیگر استخدام، تا زمانیکه وارد ترکیه شوید دشوارتر است. اگر شما قصد دارید به عنوان پرستار بچه یا زوج کار کنید، پورتال‌های آنلاین Angelo-Nannies می‌تواند به شما کمک کند تا جایی را پیدا کنید. به پرستار بچه نسبتاً حقوق خوب پرداخت می‌شود (البته در مقایسه با کارکنان بار و رستورانها) و اغلب آنها به وسیله خانواده‌های ترکی به آنها اتاق و میز داده می‌شود. انتظار میرود که ساعت‌های طولانی کار کنند. این تجربه با هر کارفرما فرق می‌کند. شغل‌های گوناگون به صورت آنلاین در JobLink ترکیه ارسال می‌شود و اینها شامل موقعیتهای کسب و کار و فن‌آوری هستند. در نهایت شما ممکن است بخش‌های آگهی را در مجلۀ مهاجرین از قبیل Land of lights که معمولاً به انجمن‌های محلی خدمت می‌کنند را چک کنید.

درخواست‌های شغلی در ترکیه

صاحبان رستورانها و بارمن‌ها از شما سوالی در مورد رزومه، نامه پوششی (کاور لتر) یا ارجاع دهنده نمی‌پرسند. به احتمال زیاد آنها براساس ظاهر یا یک گفتگوی کوتاه شما را استخدام یا رد می‌کنند. در این نوع مشاغل، برداشتِ اول، همه چیز است. اگر به زبان ترکی حرف بزنید و خودتان را اجتماعی و پرانرژی نشان دهید بهتر خواهد بود. صاحبان رستوران و بارها خارجیانی را استخدام می‌کنند که مشتریان را جذب کنند شاید حتی یک طعمه جدید هم داشته باشند. شاید تبعیض جنسیتی باشد ولی زنان جوان و جذاب خارجی راحت‌ترین زمان را برای کار پاره‌وقت خواهند داشت. برخی از مدارس زبان به همین شیوه استخدام خواهند کرد، اما برای اکثر مشاغل شما باید یک درخواست ارائه دهید.

درخواست‌های رسمی شغلی در ترکیه

اجزای اساسی یک درخواست کار ترکیه همانند بسیاری از کشورهاست. یک نامه پوششی و یک تاریخچۀ مختصری از زندگی (رزومه cv) تهیه کنید. برنامه تحصیلی باید حدود یک صفحه باشد (در دو صفحه اگر کاملا ضروری باشد) و باید به خوبی سازماندهی شده باشد و خواندن آن اسان باشد. علاوه بر اسم شما و اطلاعات تماس باید فهرست کار و تجربیات آموزشی به ترتیب زمانی، در سوم شخص مفرد نوشته شده باشد. شامل اطلاعات تماس و کارفرمایان گذشته باشد. کارفرمای احتمالی شما ممکن است با آنها تماس بگیرد. اگر اطلاعات تماس مرجع را در رزومه خود ذکر نکنید، کارفرمای شما احتمالاً اگر شما را برای مصاحبه انتخاب کند از آن سوال خواهد کرد.
نامه پوششی (cover letter) نباید بیشتر از 3 یا 4 پاراگراف باشد و باید بر شایستگیهای خود بر این شغل تمرکز کنید. در هر زمان از اغراق کردن اجتناب کنید. کارفرمایان ترکی اطلاعات کاربردی را بررسی می‌کنند. اطلاعات بیش از حد یا اطلاعات اغراق‌آمیز برای شما یک مصاحبه هزینه خواهد داشت.
بعضی از موقعیتها به شما اجازه میدهد تا آنلاین درخواست کنید. این روش در ترکیه محبوب شده است. اگر درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال می‌کنید، مطمئن باشید که فرمت رزومه شما با اسکن کردن یا دیجیتالی شدن برایش مشکلی ایجاد نخواهد شد. در نهایت، درخواست خود را با زبان مناسب ارسال کنید. اگر شما برای یک شرکت غربی که در ترکیه شعبه دارد درخواست می‌فرستید باید زبان انگلیسی شما خوب باشد. اگر می‌خواهید برای کارفرمای ترکیه کار کنید که به طور خاص با بازار ترکیه همکاری می‌کند، بهتر است که رزومه و نامه پوششی شما به زبان ترکی ترجمه شود.
 

مصاحبه شغلی ترکیه

  • در مصاحبه ترکی درست رفتار کنید. لباس رسمی بپوشید و توجه خاصی به زمان داشته باشید.
  • زمانی که به سوالات پاسخ می‌دهید، مودب و کامل باشید اما از صحبت‌های بی مورد و انحصاری اجتناب کنید. مصاحبه کننده مطمئناً در مورد مهارتهای زبان ترکی و پیشبرد زندگی خود در ترکیه سوال می‌پرسد. صادقانه پاسخ دهید.

قراردادهای کاری ترکیه

قانون کار ترکیه (TLC) به کارفرما یک فرصت آزمایشی 2 ماهه میدهد (در طی این مدت ممکن است بدون جریمه به کار شما خاتمه دهد) قبل از اینکه با شما قراردادی ببندد. به همین ترتیب، شما هم آزاد هستید که کارفرمای خود را بدون جریمه یا اطلاع قبلی در طول دوره آموزشی ترک کنید. قرارداد باید تایم مرخصی، ساعات کاری، حقوق و مزایا را مشخص کند. هرگونه مزایای اضافی در قرارداد شما باید ذکر شود. قراردادها همچنین الزامات مورد نیاز کارفرما را مشخص می‌کنند.

کار در ترکیه (ساعت، فرهنگ، شرایط کاری)

قانون کاری ترکیه ساعت کاری را 45 ساعت در هفته تعیین می‌کند. شرکتهای بزرگ از ساعت 8 و نیم صبح تا 17 دوشنبه تا جمعه باز هستند هرچند که این اغلب بسته به شغل تغییر می‌کند. علیرغم این قانون، یک هفته کار استاندارد در ترکیه وجود ندارد. در حالیکه کارمندان شرکتها می‌توانند 45 ساعت در هفته با اضافه کاری کم کار کنند، اما خارجیانی که در صنعت گردشگری کار می‌کنند (بخصوص در بار و رستوران) ممکن است ساعتهای طولانی‌تری را به خود اختصاص دهند. کارگران ترکی در سن 15 سالگی واجد شرایط اشتغال کامل هستند. کودکان 13 ساله واجد شرایط برای اشتغال پاره وقت هستند تا زمانی که کار فیزیکی برای آنها سخت نباشد و همچنین آنها در مدرسه حضور دارند.
 

مرخصی و تعطیلات در ترکیه

اکثر شرکتهای ترکی در یکسال دو هفته تعطیلات دارند و ناامید کننده است که برای کارگران نیمه وقت یا معلمان زبان انگلیسی اعمال نمی‌شود. این گروه یک روز در هفته باید باقی بمانند. کارگران خارجی نباید انتظار همه تعطیلات غربی (از قبیل کریسمس و عید پاک) را داشته باشند، مگر اینکه آنها در شرکتهای بزرگ بین المللی کار کنند. با این حال مرخصی برای تعطیلات ترکی صادر می‌شود، مگر اینکه شما در صنعت گردشگری کار کنید. اگر چنین است شما باید منتظر فصل زمستان باشید. بسیاری از کارکنان نیمه وقت هفت روز هفته را در طول فصل شلوغ گردشگری تابستان کار می‌کنند.

مجوز کار در ترکیه

هر خارجی‌ای که در ترکیه کار می‌کند، مستلزم اجاره کار معتبر است. این مجوزها توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می‌شود. بیشتر خارجی‌ها باید برای مجوز کارشان همزمان با ویزای کاری اقدام کنند. این بدین معنی است که ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت یا کنسولگری ترکیه درکشور خودتان ارائه می‌دهید، درحالیکه کارفرمای شما مدارک مورد نیاز را به MLSS ارسال می‌کند. با این وجود ممکن است درخواست برای مجوز کار از داخل ترکیه باشد. خارجیان واجد شرایط انجام چنین کاری هستند اگر قبلاً مجوز اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باقیمانده داشته باشند. خارجی‌هایی که به عنوان توریست وارد ترکیه می‌شوند واجد شرایط اجازۀ کار نیستند.

روند درخواست مجوز کار در ترکیه

صرفنظر از اینکه از داخل یا خارج ترکیه برای مجوز کار درخواست می‌کنید، شما احتیاج دارید که یک قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی داشته باشید. هنگامی که شما و کارفرمایتان درخواست خود را ارائه کردید، MLSS بین نود روز این درخواست را بررسی خواهد کرد. اگر درخواست شما تایید شده باشد، شما باید به صورت حضوری به سفارت ترکیه بروید تا مهر مجوز و ویزای کار در پاسپورت شما زده شود. اگر از داخل ترکیه درخواست می‌کنید، می‌توانید مجوز خود را از دفتر MLSS در آنکارا پیگیری کنید. سرانجام باید ظرف 30 روز از زمان ورود خود به ترکیه درخواست اجازۀ اقامت کنید. درخواست خود را در ایستگاه پلیس محلی شعبه خارجی‌ها در نزدیک به محل کارفرمای خود بدهید. شما اجازۀ کار کردن ندارید تا زمانیکه ویزا، مجوز کار و اجازۀ اقامت خود را بدست آورید.
 

تمدید مجوز کار در ترکیه

مجوزهای کار در ابتدا برای مدت یکسال صادر می‌شود. اگر احتیاج به تمدید مجوز کار دارید که حتماً همینطور خواهد بود، اگر در عرض یک ماه و نیم مجوز کار شما در آخرین لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه بود ، درخواست خودتان را ارائه دهید. مجوز کار تمدید شده برای دو سال معتبر است. اگر شما برای تمدید دوم (بعد از دو سال) درخواست دهید، این مجوز برای سه سال اعتبار دارد. هنگامی که شما 8 سال به طور قانونی در ترکیه زندگی و کار کرده باشید، شما واجد شرایط برای اپلای مجوز کار نامحدود (دائمی) هستید. برای درخواست اجازه کار مستقل از طریق وزارت کار و امور اجتماعی در آنکارا اقدام کنید.

کار کردن در حال تحصیل

متاسفانه دانشجویان بین‌المللی، هیچ حق قانونی برای کار در دفاتر دولتی یا خصوصی ندارند. با این حال دانشگاه‌های ترکیه نسبتا برای پژوهشگران خارجی گشوده است. هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی کارکنان غیرترکی را استخدام می‌کنند.

نظرات شما