رزرو وقت مشاوره برندگان لاتاری

پناهندگی آمریکا

خانهمهاجرت و اقامتاخذ اقامت آمریکاپناهندگی آمریکا
  • تاریخ بروز رسانی:
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد. اگر تمایل دارید درباره مهاجرت به آمریکا اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد میکنیم مقاله روش های مهاجرت به آمریکا را مطالعه فرمایید.

 پناهندگی آمریکا

افرادی که از طریق مختلف از جمله دلایل مذهبی، سیاسی، نژادی، اعتقادی و ... در کشور خود مورد بازخواست قرار گرفته اند و در صورتی که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار بگیرند می توانند با این دلایل پناهندگی آمریکا را درخواست کنند. شخص متقاضی پناهندگی آمریکا بعد از ورود به خاک این کشور یک سال زمان دارد که برای پناهندگی آمریکا اقدام کند، در غیر این صورت باید به دولت آمریکا نشان دهد که شرایطش در این یک سال تغییر کرده و در صورت بازگشت به کشور خود موجب آزار و اذیت و بازخواست واقع می شود.

پناهندگی آمریکا از طریق تغییر دین

نغییر دین در کشور ایران کار خطرناکی است و افراد برای این کار مجبور هستند به کشورهای همسایه بروند و در آنجا اعلام تغییر دین کنند اما برای گرفتن پناهندگی آمریکا مجبور هستند دوباره به ایران برگردند و بعد از نشان دادن اینکه در کشور خود مورد اذیت و آزار هستند، از کشور فرار کنند. لازم  به ذکر است که تنها تغییر دین موجب پناهندگی نمی شود، چون شرط اصلی پناهندگی آمریکا این است که خطر جانی پناهنده جو را تهدید می کند.
در بعضی کشور های پناهنده پذیر همزمان با درخواست پناهندگی، اجازه کار دارند. مانند کشور کانادا، ولی در بیشتر کشور ها نمی توانند به صورت قانونی کار کنند، مگر در شرایط خاص. اکثر پناهندگان بعد از درخواست پناهندگی آمریکا از حق حمایت مالی، سرپناه، پوشاک و خوراک برخوردار هستند.

قوانین پناهندگی آمریکا

بعد از این که پناهنده برای پناهندگی آمریکا اقدام کرد، مصاحبه حضوری با نماینده اداره مهاجرت آمریکا خواهد داشت تا دلایل و مدارکش به صورت حضوری بررسی شود. اگر 5 ماه از مدت اقدام پناهندگی آمریکا بگذرد و متقاضی جوابی از پرونده خود دریافت نکند، می تواند از دولت آمریکا درخواست اجازه کار کند، در صورتی که با پناهندگی فرد موافقت شد شخص می تواند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 21 ) سال درخواست ورود به خاک آمریکا بنماید. یک سال بعد از پذیرفته شدن، شخص می تواند درخواست گرین کارت (Green Card) کند.
لازم به ذکر است که اگر پناهنده در مدت اقامت خود در آمریکا به کشور خود بازگردد و در صورتی که دولت آمریکا از سفر پناهنده به کشور خود مطلع شود، او را مورد بازخواست قرار می دهد و در بعضی مواقع ممکن است گرین کارت شخص پس گرفته شود. فرد برای گرفتن شهروندی آمریکا باید 4 سال صبر کند و بعد درخواست کند. افرادی که مرتکب به اعمال جنایی و موارد مربوط به نقض حقوق بشر شده اند، حق درخواست پناهندگی آمریکا را ندارند.

مزایای پناهندگی آمریکا

مزایای پناهندگی آمریکا بدین صورت است، فردی که پناهندگی آمریکا را دریافت کرده است، مجاز به کار در آمریکا است و می تواند درخواست برای کارت امنیت اجتماعی، اجازه سفر به خارج از کشور و می تواند اعضای خانواده خود را به آمریکا بیاورد. همچنین پناهندگی آمریکا ممکن است واجد شرایط دریافت مزایای دولت فدرال مانند، کمک های پزشکی گرین کارت شود.
 

سوالات متداول پناهندگی آمریکا

هزینه درخواست پناهندگی چقدر است؟
درخواست پناهندگی هیچ هزینه ای ندارد.
بعد از درخواست پناهندگی همسر و فرزندانم چه می شوند؟
اگر به شما پناهندگی اعطا شود به خانواده تان هم پناهندگی اعطا می شود.(همسر و فرزندان زیر 21 سال)
چگونه می توانم برای پناهندگی درخواست کنم؟
برای درخواست باید فرم 589 را پرکنید.در این فرم علاوه بر پر کردن اطلاعات خود، اطلاعات همسر و فرزندانتان هم باید پر کنید.
چگونه مامور پناهندگی تعیین می کند که آیا من برای پناهندگی واجد شرایط هستم؟
قانون مهاجرت و ملیت (INA) بیان دارد که یک پناهنده بنا به دلایلی نمی تواند به کشور خود بازگردد. دلایلی مانند بی ثباتی کشور، آزار و شکنجه، آزار و اذیت به علت نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا عقاید سیاسی. افرادی که دارای این شرایط باشند واجد شرایط پناهندگی آمریکا هستند.
اگر بخواهم یا نیاز داشته باشم بعد از درخواست پناهندگی آمریکا به سفر بروم؟
اگر شما درخواست کرده اید و هنوز جوابی دریافت نکرده اید، نباید بدون فرم 131 از آمریکا خارج شوید. اگر بدون پر کردن این فرم خاک آمریکا را ترک کنید به منظور رها کردن درخواست پناهندگی آمریکا است.
فرم 131 پناهندگی آمریکا چه کمکی به من می کند؟
اگر شما این فرم را پر کنید، به این معنا نیست که قطعا دولت آمریکا اجازه بازگشت به شما را می دهد، ولی درخواست شما در دولت آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد و بستگی به شرایط خاص شما تصمیم خواهند گرفت. (توصیه می کنیم که بعد از درخواست پناهندگی آمریکا خاک این کشور را ترک نکنید.)
اگر به زبان انگلیسی نتوانیم صحبت کنیم چه می شود؟
شما از طریق یک مترجم مصاحبه می کنید و اگر مدارکی دارید که به زبان انگلیسی نیست، لازم است ترجمه آن به زبان انگلیسی را ارائه کنید.
چه می شود اگر فرزندمان بعد از درخواست پناهندگی آمریکا از سن 21 سال عبور کند؟
طبق قانون محافظت از وضعیت فرزند که توسط رئیس جمهور بوش در سال 2002 به امضا رسید، اگر فرزند شما بعد از درخواست 22 ساله شود، در صورتی که نامش ذکر شده باشد می تواند به پروسه پناهندگی شما اضافه شود.
چقدر ممکن است پروسه پناهندگی آمریکا طول بکشد؟
طبق قوانین مهاجرت و ملیت مصاحبه اولیه باید 45 روز پس از درخواست ثبت نام صورت گیرد و تصمیم گیری در مورد پناهندگی آمریکا ظرف 180 روز پس از تاریخ ثبت درخواست، مگر این که شرایط خاصی وجود داشته باشد.
اگر به صورت غیر قانونی وارد خاک آمریکا شده باشیم، باز هم می توانیم درخواست پناهندگی کنیم؟
بله می توانید، ولی باید بتوانید ثابت کنید که واجد شرایط پناهندگی آمریکا هستید.
اگر مرتکب به جرمی شده باشم، هنوز هم می توانم پناهندگی آمریکا را درخواست کنم؟
بله، شما می توانید درخواست کنید و باید هر گونه سابقه کیفری را در فرم خود افشا کنید. نداشتن اطلاعات ممکن است موجب شود درخواست پناهندگی شما به دادگاه مهاجرت و یا زندانی شدن شما منجر شود.
 
توجه:این مقاله فقط جهت آگاهی شما می باشد و موسسه حامی مهاجر هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی انجام نمی دهد.
اشتراک مطلب
نظرات شما
ثبت دیدگاه

رضایت مشتریان حامی مهاجر