ویزای تحصیلی F1 آمریکا

امتیاز 4.38/5
ardate 14 ارديبهشت، 1398
ویزای تحصیلی F1 آمریکا
 
ویزای تحصیلی F1 آمریکا ، یک ویزای غیر مهاجرتی می‌باشد. منظور از ویزای غیر مهاجرتی آمریکا این است که شخصی که این نوع ویزا را دریافت می‌کند بعد از اتمام تحصیلات باید به کشور خود مراجعت کند و یا اگر بخواهد در آمریکا بماند، یعنی اقامت آمریکا و تابعیت این کشور را اخذ کند، باید  نوع ویزای خود را تغییر دهد. ویزای تحصیلی F1 آمریکا از ابتدایی تا دانشگاه و مقطع تحصیلات تکمیلی و دوره های زبان انگلیسی را پوشش می‌دهد. اگر از یک موسسه پذیرش تحصیلی بگیرید، می‌توانید برای ویزای F1 اقدام کنید.

شرایط پذیرش ویزای  تحصیلی F1 آمریکا

 • یک پیشنهاد پذیرش از یک موسسۀ تایید شدۀ SEVP دریافت کنید.
 • پیوند قوی و محکمی با کشور خود داشته باشید.
 • توانایی‌های مالی خود را اثبات کنید.
 • در زبان انگلیسی مهارت داشته باشید.

فرآیند درخواست ویزای تحصیلی F1 آمریکا

برای درخواست ویزای تحصیلی F1 آمریکا باید مراحل مختلفی را انجام دهید. بسته به سفارت ایالات متحده و مکانی که از آن درخواست داده‌اید، ممکن است تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. پس از اینکه در موسسه انتخابی خود پذیرفته شدید، شما می‌توانید 120 روز قبل از شروع برنامۀ خود، درخواست ویزا دهید. شما نمی‌توانید زودتر درخواست بدهید، اما دیرتر درخواست دادن باعث می‌شود کار شما به دلیل مدت زمان پردازش به تاخیر بیفتد. بنابراین به محض شمارش معکوس 120 روز، حتماً درخواست خود را ارسال کنید.

دریافت گواهینامه SEVP

پس از درخواست و پذیرش در موسسه‌ای که انتخاب کرده‌اید، این موسسه باید روندی را طی کند که شما بتوانید برای ویزای تحصیلی F1 آمریکا درخواست دهید. مهم‌ترین سندی که نیاز دارید فرم I-20 است، که یک گواهی واجدشرایط برای وضعیت دانشجوی غیرمهاجرتی می‌باشد. بدون این فرم نمی‌توانید برای ویزای تحصیلی F1 آمریکا درخواست دهید و در مصاحبه شرکت کنید.

درخواست آنلاین از طریق فرم DS-160

پس از دریافت فرم I-20 می‌توانید روند درخواست را شروع کنید. این شامل پر کردن فرم DS-160 به صورت آنلاین با اطلاعات لازم در مورد وضعیت ویزای شما می‌باشد.

پرداخت هزینه درخواست

هزینه درخواست ویزای تحصیلی F1 آمریکا حدود 160 دلار است که باید آن را پرداخت کرده و رسید دریافت کنید و این رسید را در روز مصاحبه با خود همراه داشته باشید. همچنین ممکن است هزینه‌های اضافی را با توجه به کشور مبدا و سفارت آمریکایی که از طریق آن اقدام کرده‌اید، بپردازید.

پرداخت هزینه سویس I-901

زمانیکه توسط موسسه SEVP پذیرفته شدید، موسسۀ آموزشی شما، اسم شما را در سیستم اطلاعات بازدیدکننده تبادلی و دانشجو (SEVIS) ثبت می‌کند. برای تکمیل ثبت نام هزینۀ سویس I-901 باید پرداخت شود که این هزینه برای ویزای تحصیلی F1 ، آمریکا 200 دلار می‌باشد.

برنامه ریزی برای مصاحبه ویزای تحصیلی F1 آمریکا

بعد از پرکردن فرم DS-160 و پرداخت هزینه، برای زمان مصاحبه برنامه ریزی کنید. مصاحبه ویزای تحصیلی F1 آمریکا یک مرحلۀ اجباری قبل از دریافت ویزای دانشجویی F1 می‌باشد. تا جایی که ممکن است برای این مصاحبه سریع برنامه ریزی کنید، چون به دلیل ترافیک کاری سفارت آمریکا، تاخیری وجود داشته باشد. زمانی که این کار را انجام دادید، یک نامۀ تعیین وقت مصاحبه دریافت می‌کنید که این نامه را بعداً برای ادامۀ روند درخواست نیاز دارید.

ارسال پرونده همراه با مدارک

قبل از رفتن به مصاحبه باید فایل و اسناد مورد نیاز ویزای تحصیلی F1 آمریکا را آماده کنید. 

شرکت در مصاحبه ویزا

زمانی که برای شرکت در مصاحبه ویزا می‌روید، سوالات اغلب حول محور دلایل رفتن به آمریکا و موسسه‌ای که قرار است به آن بروید، می‌چرخد. مصاحبه کننده سعی در ارزیابی این موضوع دارد که آیا شما قصد بازگشت به کشور خود را دارید یا خیر. وقتی که ویزای شما تایید شد، ممکن است برنامۀ تحصیلی شما دو ساله باشد ولی ویزای شما یکساله صادر شده باشد، بنابراین باید آن را بعداً تمدید کنید.
اگر ویزای خود را تمدید می‌کنید باید از همین رویه پیروی کنید. ممکن است قادر به چشم پوشی از مصاحبه باشید، زیرا قبلاً این کار را یک بار انجام داده‌اید و هدف شما این است که تحصیلات خود را برای سال‌های باقیمانده ادامه دهید تا مدرک خود را به دست آورید. اگر ویزای شما تایید شده باشد، شما اجازه دارید 30 روز قبل از شروع برنامه‌ها به آمریکا سفر کنید و نمی‌توانید زودتر از این زمان وارد آمریکا شوید.
 

زمان پردازش ویزای F1 آمریکا

زمان پردازش ویزای تحصیلی F1 آمریکا نسبت به سایر ویزاها کوتاه‌تر است.  پردازش این نوع ویزا در واقع قبل از مصاحبۀ شما اتفاق می‌افتد. مصاحبه آخرین گام سفارت آمریکا برای ارزیابی این موضوع است که آیا آنها به شما ویزای تحصیلی F1 آمریکا بدهند یا خیر. در اغلب موارد، بلافاصله بعد از مصاحبه پاسخ این ویزا را دریافت خواهید کرد. در پایان مصاحبۀ ویزا، مصاحبه کننده ممکن است برای دریافت ویزا به شما تبریک بگوید یا مدرکی را به شما نشان دهد که دلیل رد شدن‌تان را بدانید. با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که پاسخ ویزای شما چند روز طول بکشد، بنابراین صبور باشید.

کارهایی که می‌توان با ویزای تحصیلی F1 آمریکا انجام داد

تمدید دورۀ اقامت

اعتبار ویزای تحصیلی F1 آمریکا تا زمانی است که در فرم I-20 درج شده است و فرم I-94 که وقتی وارد آمریکا می‌شوید به شما داده می‌شود. بعد از اتمام ویزا، یک مهلت 60 روزه برای برگشت به کشور خود دارید. اگر ویزای شما تمام مدتی که در مدرسه در آمریکا هستید را پوشش ندهد، شما می‌توانید درخواست تمدید دهید. این تمدید در صورتی تایید خواهد شد که ثابت کنید مدرک خود را در آمریکا به پایان خواهید رساند و به محض اتمام آن به کشور خود بازخواهید گشت.

تغییر وضعیت ویزا

 برای مثال، اگر شغلی پیدا کنید و نیاز به ویزایی غیر از ویزای تحضیلی F1 آمریکا داشته باشد، شما واجد شرایط برای تغییر ویزا می‌باشید. فقط شما باید با توجه به دستورالعمل خدمات مهاجرت و تابعیت آمریکا (USCIS) و کارفرما کار کنید.

درخواست گرین کارت

حتی اگر شما ثابت کرده‌اید که روابط مستحکمی با کشور خود دارید، و برای گرین کارت می‌خواهید اقدام کنید، این کار را می‌توانید با ویزای تحصیلی F1 آمریکا انجام دهید. به هر حال این یک روش پیچیده‌ای است.  می‌توانید به عنوان فردی که توانایی‌های فوق‌العاده‌ای دارید، درخواست دهید، در آمریکا ازدواج کنید یا ثابت کنید که سرمایه گذاری 500 هزار دلاری را در اقتصاد آمریکا انجام می‌دهید.
اگر موارد بالا برای شما امکان پذیر نباشد و شما می‌خواهید در آمریکا بمانید، ساده‌ترین راه این است که ویزای‌تان را به ویزای متفاوتی مانند ویزای H-1B تغییر دهید و کارفرمای‌تان از شما حمایت کند.

کار کردن به عنوان دانشجوی ویزای تحصیلی F1 آمریکا

شما ممکن است به عنوان یک دانشجوی F1 کار کنید اما فقط در مدت زمان کوتاهی که ویزای دانشجویی دارید نه با ویزای کار. شما می‌توانید کار پاره وقتی در دانشگاه انجام دهید در حالیکه مدرسه تعطیل شده است. اگر می‌خواهید بیرون از دانشگاه کار کنید، دو گزینه در پیش رو دارید:
 • آموزش کاربردی درس‌ها (CPT)
 • آموزش کاربردی انتخابی (OPT)

سایر اعضای خانواده

در صورت داشتن همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال، اجازه دارید آنها را همراه خودتان به آمریکا بیاورید و این با ویزای F2 انجام می‌شود. ویزای F2 شرایط خاصی ندارد و فقط برای گرفتن ویزا باید رویه‌های درخواست را کامل کند. برای واجد شرایط بودن ویزای F2 باید معیارهای زیر را داشته باشید:
همسر یک دارندۀ ویزای تحصیلی F1 آمریکا تایید شده باشید
فرزند مجرد زیر 21 سال یک دارندۀ ویزای تحصیلی F1 آمریکا باشید
از لحاظ مالی بتوانید از خانوادۀ خود در مدت اقامت در آمریکا حمایت کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی F1 آمریکا

 • دو قطعه عکس
 • اسنادی که تحصیلات و مدارک قبلی شما را نشان می‌دهد:
 • نسخه‌های اصلی
 • نمرات آزمون های استانداردی نظیر: SAT، GRE، GMAT، TOEFL و غیره
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی که پذیرفته شده‌اید
 • فرم I-20 میزان پولی که برای تامین بودجه تحصیل و زندگی در ایالات متحده لازم است را به شما می دهد. شما باید اسنادی را ارائه کنید که نشان دهد این مقدار پول در اختیارتان است. این کار را می‌توان با ارائۀ مدارک مختلف از جمله:
 • گواهی بانکی سه سال گذشته
 • سوابق مالیاتی سه سال گذشته
 • ریز حقوقی شغل‌های قبلی
 • اگر بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اید، باید مدرک آن را ارائه دهید.
 • پرداخت شهریه یک ترم یا یکسال ایدۀ خوبی است، اما اجباری نیست.
 • اگر شما از طرف شخصی در آمریکا حمایت مالی می‌شوید، باید فرم I-134، گواهی حمایت و تاییدیه بانکی 3 سال گذشته فرد را ارسال کنید.
 • اگر شما از طریق وام گرفتن، بودجۀ مالی خود را تامین می‌کنید، باید مدارک وام را ارائه دهید.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

 1. سعید کریمی
  ۲۸ شهريور، ۱۳۹۸
  سلام می خواستم بدونم کدوم دانشگاه های آمریکا بورسیه می دن و شرایطش چطوری هست ؟
 1. سوگند زهرایی فر
  ۲۸ شهريور، ۱۳۹۸
  سلام خدمت شما ، آیا می شه حدود هزینه تحصیلی آمریکا را بگید !به صورت میانگین
 2. حامی مهاجر در پاسخ سوگند زهرایی فر گفته است :
  سلام بورسیه‌ های دانشکده امهرست بورسیه‌ های تحصیلی دانشکده Berea بورسیه ‌های تحصیلی دانشگاه کلارک بورسیه‌ های دانشگاه Colby-Sawyer بورسیه‌ های دانشکده کلمبیا بورسیه ‌های دانشکده داتموث برای مطالعه بیشتر بورسیه تحصیلی آمریکا کلیک کنید
 3. حامی مهاجر در پاسخ سوگند زهرایی فر گفته است :
  هزینه دانشگاه های مختلف آمریکا از 500 تا 50.000 دلار در سال است. متوسط شهریه تحصیل در آمریکا در سال 2016 برابر با 33.000 دلار است و اغلب دانشجویان مقطع کارشناسی با مبلغی در حدود 130.000 دلار بدهی فارغ التحصیل می شوند. برای مطالعه بیشتر درمورد هزینه تحصیل در آمریکا کلیک کنید
 1. کمال زارع قربان
  ۲۸ شهريور، ۱۳۹۸
  سلام من می خواهم برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنم منتها به خاطر شرایطم فک نکنم به ترم پاییز برسم باید برای سال بعد اقدام کنم ؟
 2. حامی مهاجر در پاسخ کمال زارع قربان گفته است :
  سلام می تونید برای ترم بهار یا تابستان اقدام کنید برای مطالعه بیشتر درمورد تقویم تحصیلی آمریکا کلیک کنید
ثبت دیدگاه