اخذ اقامت ژاپن 2019

امتیاز 4.54/5
view مشاهده : 6504 مرتبه
ardate 18 فروردين، 1398
اخذ اقامت ژاپن 2019
ژاپن در چندین سال اخیر در صنعت، تکنولوژی، و سایر زمینه‌ها پیشرفت قابل توجهی داشته و همین امر باعث شده که علاوه بر سرمایه گذاری در ژاپن ، تحصیل، و کار در ژاپن نیز به یکی از اهداف مناسب برای اتباع خارجی تبدیل شود. علاوه بر این ژاپن و سیستم اداره این کشور در یک دوره خاص الگوی برخی کشورها بود و با همکاری‌ دولت در بخش صنعت و همچنین سرمایه‌گذاری گسترده در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته، به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌ است. ژاپن در حال حاضر به عنوان یکی از 5 قدرت برتر اقتصاد جهان به شمار می‌رود. برای اخذ اقامت ژاپن دو روش اقامت موقت و اقامت دائم وجود دارد که مزایای اقامت دائم ژاپن به شرح زیر است:
 1. مجوز اقامت دائم محدودیت زمانی ندارد، بنابراین نیازی نیست که دائما ویزای خود را تمدید کنید. بلکه فقط کارت اقامت شما باید هر ۷ سال تمدید شود.
 2. برخلاف ویزای کاری با داشتن مجوز اقامت دائم ژاپن شما میتوانید در هر زمینه‌ای که بخواهید مشغول به کار شوید و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.
 3. افرادی که اقامت دائم ژاپن را اخذ کرده‌اند برای درخواست­های خود دیگر نیازی به اسپانسر ندارند.
 4. با داشتن مجوز اقامت دائم اخذ کارت اعتباری یا وام بسیار آسان­تر خواهد بود.

شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن چیست؟

 • متقاضی به مدت 10 سال به طور متوالی پیش از درخواست در ژاپن زندگی کرده باشد.
 • بیش از 3 سال از ازدواج فرد با یک تبعه ژاپنی گذشته باشد و حداقل یک سال در ژاپن زندگی کرده باشد.
 • متقاضی به مدت ۴ سال و ۶ ماه به صورت متوالی در وضعیت متخصص بسیار ماهر (HSP) بوده باشد .
 •  مالیات و بیمه خود را در طول مدت اقامت در ژاپن پرداخت کرده باشد.
 •  سابقه کیفری نداشته باشد.
 •  ثبات مالی داشته باشد ( درآمد سالانه یک زوج باید بیش از 4000000 ین و در آمد یک زوج و یک فرزند باید بیش از 4500000 ین باشد.)

مدارک لازم جهت اخذ اقامت دائم ژاپن

 • یک قطعه عکس ۳ در ۴ تمام رخ با پس­زمینه­ ساده
 • گذرنامه
 • کارت اقامت کنونی
 • یک تمبر درآمد ۸۰۰۰ ین که میتوانید از اداره پست یا از فروشگاهی واقع در طبقه­ی اول اداره مهاجرت توکیو خریداری کنید.
 • ارائه فرم درخواستی که از وب­سایت اداره مهاجرت دانلود کرده اید (با فرمت پی­‌دی­‌اف یا اکسل)  
 • ضمانت ­نامه (با فرمت پی‌­دی­‌اف): بهتر است این ضمانت نامه توسط یک تبعه­ ژاپنی امضا شود. توجه داشته باشید که این شخص هیچ مشکل قانونی نداشته باشد. اداره مهاجرت این روش را بکار بسته تا بررسی کند که آیا شما واقعاً با جامعه­ ژاپنی ارتباط برقرار کرده‌اید یا خیر.
 • یک انگیزه ­نامه که دلیل شما را برای درخواست اقامت دائم شرح میدهد و شامل خلاصه‌­ای از کمک­‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی یا سایر زمینه‌‌ها از سوی شما به کشور ژاپن باشد.

اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج

ازدواج نیز یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به اخذ اقامت ژاپن منجر شود. برای اینکه بتوانید از طریق ازدواج برای اخذ اقامت دائم ژاپن اقدام کنید باید 5 سال بدون وقفه در این کشور زندگی کرده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشید.
برای اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج باید مدارکی به اداره مهاجرت ژاپن تسلیم شود تا جواز ازدواج صادر گردد. این مدارک عبارتند از:
 • شناسنامه (جهت اثبات نداشتن همسر)
 • تاییدیه پزشکی متناسب با قوانین ژاپن
 • مدارکی دال بر تمکن مالی برای اداره زندگی در ژاپن
در صورت تایید مدارک از سوی اداره مهاجرت ژاپن، ثبت ازدواج ضروری است. لازم به ذکر است که برای ثبت ازدواج در ژاپن به 2 شاهد نیاز است. مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ژاپن عبارتند از:
 • امضای گواهی ازدواج بوسیله زن و شوهر
 • دو شاهد عاقل و بالغ
 • کارت ثبت نام فرد خارجی
 • گواهی صلاحیت ازدواج
 در صورت اخذ اقامت ژاپن پس از ازدواج، حتی پس از طلاق نیز اقامت شما نقض نخواهد شد و شما همچنان شهروند ژاپنی باقی میمانید. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که  رسیدگی به فرآیند طلاق اتباع خارجی در دادگاه‌­های ژاپنی چندان خوب پیش نمی­رود. در نتیجه توصیه ما این است که هیچ گاه از این راه برای اخذ اقامت ژاپن سوء استفاده نکنید.
 

اخذ اقامت موقت ژاپن

روش‌های مهاجرت به ژاپن از طریق اخذ ویزای کار، سرمایه گذاری و تحصیل در ژاپن می‌باشد، بنابراین اخذ اقامت ژاپن از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری ،کار و تحصیل صورت می‌گیرد.

اخذ اقامت ژاپن از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری

علیرغم اینکه ژاپن رشد اقتصادی چشمگیری نداشته اما از نظر اقتصادی کشور باثباتی است. بنابراین همچنان مقصد مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. برای ثبت شرکت و شروع کسب و کار جدید در ژاپن باید به نکات زیر توجه داشته باشید : 
 1. در ابتدا باید برای تهیه یک مکان مانند مغازه، فروشگاه، دفتر و ... اقدام کنید.
 2. باید حداقل دو نفر از افراد ژاپنی را استخدام کنید.
پس از ثبت شرکت، قدم دوم برای شروع کسب و کار در ژاپن ارائه مدارکی مانند طرح اقتصادی، نسخه‌ای از گواهی شرکت ثبت شده، بیانیه سود و زیان و ... است. قدم سوم پر کردن فرم COE در اداره مهاجرت ژاپن است. 4 تا 6 هفته بعد از پر کردن این فرم ویزای سرمایه گذاری شما صادر خواهد شد و پس از آن میتوانید کارت اقامت خود را دریافت کنید.
 

 اخذ اقامت ژاپن از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت ژاپن، مهاجرت از طریق تحصیل است. متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن (بجز افرادی که قصد تحصیل به صورت کوتاه مدت یا قصد شرکت در دوره‌های زبانی را دارند) میبایست برای اخذ ویزای دانشجویی در سفارت و یا کنسولگری ژاپن اقدام کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن باید تمکن مالی و صلاحیت علمی و تحصیلی لازم را داشته باشید. این ویزا 3 ماه اعتبار دارد و میتوان هر 3 ماه آن را به مدت 4 سال تمدید کرد.
بیاد داشته باشید که دانشجویان اجازه شرکت در هر نوع فعالیتی را ندارند و جهت انجام هر کاری باید مجوز لازم را از اداره مهاجرت دریافت کنند. بنابراین دانشجویانی که میخواهند در کنار تحصیل کار کنند باید مجوز آن را از اداره مهاجرت دریافت کنند و پس از آن میتوانند 4 ساعت در هفته کار کنند که البته در تعطیلات 8 ساعت کار نیز مجاز میباشد.
دانشجویان در مدت تحصیل در ژاپن با موقعیت های کاری آشنا میشوند و از آنجایی که ژاپن همواره به نیروی کار متخصص نیاز دارد، میتوانند پس از اتمام دوره تحصیل و یافتن شغل مورد نظر، نوع ویزای خود را تغییر داده و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.
برچسب ها

نظرات شما