انواع ویزای ترکیه
امتیاز 2.5/5
مشاهده : 172 مرتبه
19 اسفند، 1397
مریم فهیمی
سیاست ویزای ترکیه با الزاماتی سروکار دارد که یک فرد خارجی مایل به زندگی در ترکیه باید آن شرایط را برآورده کند تا مجاز به سفر، ورود و اقامت در کشور باشد. ویزاهای ترکیه، ویزای ورودی single یا ویزایِ ورودی multiple می‌باشد. ویزای توریستی و ویزای مرزی معمولاً برای ورودی single معتبر هستند. هرچند که ویزای کاری و دانشجویی می‌توانند چندین ورود را پوشش دهند. با این حال، در این دو دستۀ گسترده، ویزا برای پوشش دادن فعالیتهای خاص صادر می‌شود. برای درخواستِ ویزا، باید درخواست مناسب برای یک سفارت یا کنسولگری ترکی در کشور خود ارسال کنید. مدارک درخواست متداول در زیر لیست شده‌اند:
  • پاسپورت (معتبر برای 90 روز طولانی‌تر از ویزای درخواست شده)
  • فرم درخواست (در دسترس وزارت خارجه)
  • دو عکس با اندازه پاسپورت
  • نامه دعوت یا کار
  • مدرک بیمه سلامت
  • اثبات یک بلیط برگشت یا قدرت مالی برای خرید بلیط برگشت
  • اثبات اینکه شما قدرت مالی برای حمایت از خود در طی اقامت خود دارید
  • هزینه بررسی ویزا (بسته به نوع ویزا و ملیت شما متفاوت است)
شما باید همه این موارد را بدون درنظر گرفتن ویزایی که نیاز دارید تهیه کنید، علاوه بر هرگونه الزامات و مدارک خاصی که برای آن ویزای خاص ذکر شده باشد.
 

ویزای توریستی ترکیه

نوع دیگر ویزای ترکیه ، ویزای توریستی است که به مدت 90 روز صادر می‌شود و برای ورودی single مجاز می‌باشد. اگر ویزای خود را در مرز بگیرید، شما مجاز به ترک و ورود مجدد به ترکیه بدون گرفتن یک ویزای جدید نخواهید بود.

ویزای تجاری ترکیه

 ویزای تجاری شبیه به ویزای توریستی است، اما برای مسافرانی که به طور موقت از ترکیه دیدن می‌کنند، صادر میشود (جلسات، کنفرانس، سخنرانیها). مانند ویزای توریستی، ویزای تجاری برای 90 روز صادر می‌شود و برای ورودی single معتبر است. اگر به ویزای تجاری نیاز دارید، باید کسب و کار خود را در ترکیه ثابت کنید. کارفرمای شما باید قادر به تهیه یک نامه مناسب یا سند باشد.

ویزای دانشجویی ترکیه

 دانش‌آموزان میتوانند پس از ثبت نام در مدرسه، دانشگاه و کلاس زبانی که توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود، درخواست بدهند. برای درخواست ویزای دانشجویی، شما به یک نامه از مدرسه‌تان برای اثبات ثبت نام خود نیاز دارید (این نامه جای دعوت نامه یا دعوت کار را می‌گیرد). زمانی که به ترکیه رسیدید، باید در عرض 30 روز در شعبه‌های خارجی دپارتمان پلیس محلی ثبت نام کنید. پس از ثبت نام برای شما اجازه اقامت صادر میشود. ویزای دانشجویی و مجوز اقامت به شما اجازه‌ی ورود و خروج نامحدود را تا زمانی که ویزایتان معتبر است میدهد (معمولا یکسال). پیش از پایان یافتن ویزا و مجوزتان آن را تمدید کنید. در غیراینصورت، شما در معرض ریسک سکونت غیرقانونی هستید.
 

ویزای اقامت ترکیه

 اگر می‌خواهید نسبت به دوره معافیت ویزا یا ویزای توریستی به مدت طولانی‌تر در ترکیه بمانید، احتیاج به درخواست ویزای اقامت دارید. درخواست مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری ترکیه را حداقل 2 ماه قبل از سفرتان انجام دهید تا زمان کافی برای بررسی درخواست‌شما وجود داشته باشد. درصورت داشتن ویزای اقامت ترکیه، مجاز به کار نیستید، بنابراین لازم است که ثابت کنید در مدت زمان اقامت‌تان در ترکیه قادر به ساپورت کردن خود از لحاظ مالی هستید.

ویزای کاری ترکیه

 یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه، ویزای کاری است که حداقل دو ماه قبل از عزیمت، در سفارت یا کنسولگری ترکیه برای ویزای کار اقدام کنید. در همان زمان کارفرمای شما باید مستندات خاصی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال کند. این وزارتخانه لیست به روز شده از این اسناد را در وب‌سایت خود فراهم می‌کند. ارائه اسناد و فرمهای مورد نیاز، بررسی‌درخواست ویزای کاری و مجوز کار را به طور همزمان آغاز می شود. این وزارتخانه پرونده شما را طی 90 روز بررسی می‌کند. هنگامی که‌درخواست شما تایید شد، هزینه‌های بررسی مجوز کار و ویزای کاری را پرداخت می کنید. مانند ویزای دانشجویی، از زمان رسیدن به ترکیه در عرض سی روز باید درخواست مجوز اقامت بدهید. شما مجاز به شروع کار نیستید تا زمانی که تمام سه مجوز مورد نیاز را بدست آورید.
 

ویزای پژوهش ترکیه

ویزای پژوهش نوع دیگری از ویزای ترکیه است.  محققان برای انجام حفاری باستان شناسی باید درخواست خود را به‌سفارت یا کنسولگریِ ترکیه ارسال کنند. اعضای تیم پژوهشی و لیدرشان باید 7 کپی از فرمهای درخواست ‌و عکس‌های پاسپورت را ارسال کنند. برنامه‌های کاربردی آنها برای بازبینی به ترکیه ارسال میشود. پس از تکیل و تایید، هزینه های بررسی پرداخت می‌شود. محققانی که تحقیقات علمی انجام می دهند و کار به معادن ندارند، فقط باید به‌کنسولگری یا سفارت در ترکیه با اطلاعات و داده های کاربردی استاندارد مراجعه کنند. در این مورد، یک نامه از موسسه یا موزه‌ای که پژوهش را حمایت میکند، جایگزین نامه اشتغال یا دعوت نامه می شود. برای دریافت نامه، پیشنهادات پروژه خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد ترکیه ارسال کنید.
برچسب ها